Ömer Kayani

Paşamızın 29 Ekim’de coşturan makalesi

01.11.2016 00:13:17

1 (2)

Bir başkası yazsa meczup deyip dikkate almayacağımız bir yazıda Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek imzasını görünce bu makaleyi incelemek farz oldu. Hele de bu yazının karanlık bir oda tarafından iktibas edildiği göz önüne alınınca.

İşte o makale ve bizim kendisine yaptığımız katkılar:

Yıl 2016; 2023 yılına daha 7 yıl var.

2010 yılından bu yana AK partililerin –artık- çekinmeden dışarıya vurdukları ve ağızlarından düşürmedikleri bir sloganları var:“Hedefimiz 2023”. 2023 öncelikle Cumhuriyetin ilanının 100. yılı.

Başka bildiğimiz bir yanı var mı? Yok. Ama herkesin bildiği, çoğunluğun korkudan telaffuz etmekten dahi çekindiği, -2013 yılında yazdığım “Cambazı Bırak, Balyoz'a Bak” isimli kitabımda dile getirdiğim-  bir başka özelliği var.

AKP Cumhuriyetimizin Yüzüncü Yıldönümünde ülkemizi şeriat hükümlerinin hakim olacağı bir “İslami Devlete” doğru sürüklemektedir. Hedef, Türk (veya Anadolu) İslam (belki Federe) Cumhuriyeti'dir. Bu devletin ilanı için 2023 yılının uygun olacağını düşünmektedirler. Anayasa önerilerini bu yolu açık tutacak şekilde tasarlamaktadırlar. O zaman kadar ortamı hazırlayacaklar, halkımızı din devleti düşüncesine alıştıracaklardır. Örnek olarak gösterilecek çok olay var ama bir tanesi yeter; “Şeriat isteriz…”  Cumhurbaşkanı'nın bir yerdeki konuşmasında atılan slogan. Konuşmacıdan hiç bir tepki yok. Çünkü o da istiyor. İsteyenler, Pakistan veya Suudi Arabistan'a gitsin.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı yapmış bir paşanın görgüsü ve bilgisi işte bu seviyede. Açıktan iki ülkenin ismini vererek kendince aşağılıyor. İşte bu paşamızın strateji/ diplomasi bilgisi ve terbiyesi. Biz de kendisine laik Fransa'ya gitmesini önerelim.

3 (2)  Bu millet yoluna devam ediyor, siz isteseniz de istemeseniz de. Devam edelim paşamızın hezeyanlarına.  

2023' e kadar olan zamana da “kutlu yol” ismi takılmış. Nedir bu yol? Herhalde TEM'den farklı bir yol ama açılım süreci gibi o da gizli; hedef 2023'ün yolu olduğu kesin. Kendilerini 2023 yılına “hakimi mutlak” olarak getirecek her türlü düşünsel ve fiziksel hazırlığın yapılacağı süre.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2007 yılında Başbakan olarak devam etmesi ve Cumhurbaşkanlığını Abdullah Güle bırakması bu hedefe gidişin bence ilk emaresi oldu.

Paşamız 2007 yılına vurgu yapmış. 2007  yılına yapılan vurgular, denizcilerin jargonuyla söyleyelim, bizim radar ve sonarlarımızı hemen aktif hale getiriyor. Başka ne olmuştu o yıl paşa efendi. ABD ile sizin vb kafaların imzaladığı “Stratejik Kölelik” anlaşması mı sonlandırılmıştı? O konuyu atlamışsınız gibi burada.

Yeniden anımsayalım; 2011 yılına kadar bu yolculukta Fethullah Gülen Cemaati de vardı. Cemaat ve AKP, el ele ülkenin rejimini değiştirecekler ve kendi anladıkları din anlayışına göre bir yönetim şeklini getireceklerdi. Ancak 2011'den sonra menfaat kavgası başlayınca AKP, “kutlu” yollarında tek başına yürümek zorunda kaldı.

Büyük balık küçük balığı yutmuştu.

Esasında küçük balık kutlu yolda en büyük katkıyı yapmış ve AKP'nin hedeflerine ulaşmakta en büyük engel olarak gördüğü TSK'yı itibarsızlaştırmış ve güçsüzleştirmişti. Büyük balık da bu manzarayı sesini çıkarmadan ve ağzından salyalar akarak büyük bir zevkle seyretmiş, küçük balığın işini kolaylaştıracak her türlü imkanı seferber etmişti.

Dikkat edilirse kutlu yolun kilometre taşı olacak olaylardan tek başına AKP'yi ilgilendirenlerin hepsi 2012 Balyoz kararından sonradır (4+4+4 Eğitim Sistemi gibi).

AKP ve Cemaat'in (2011 yılına kadar birlikte) 2007 yılından sonra attıkları adımlar; kazan içinde  kurbağayı yavaş yavaş ısıtarak öldürmek şeklinde olmuştur. Zavallı kurbağa ölümün nasıl geldiğini anlayamamıştır.

Böyle bir strateji takip etmenin en büyük amacı fincancı katırlarını ürkütmemektir. AB'ne giriş palavrası, KIBRIS çözümü yaklaşımı, açılım süreci, Ortadoğu siyaseti hep bu amaçla kullanılmıştır.

“Yeni Osmanlıcılık” akımı, Osmanlıya hayran oldukları için değil işlerini kolaylaştırmak içindir. Osmanlıda halife vardır, Osmanlı şeri hükümler ile yönetilirdi, Osmanlı rejimi tek adama dayalı yani padişahlıktı (diktatörlük), Osmanlıda eğitim uhreviydi, biat esastı. Milyonlarca insan padişahın özel hazinesi için ölüme gönderilebiliyordu. Bunun neresi imrenilebilir!

Yani bu beyefendi Deniz Kuvvetleri komutanı olmuş bu ülkede. Bu yüzden sabırlı olmaya çalışacağız elden geldiğince. “Padişahın özel hazinesi için insanlar savaşlara gitmiş” meğer? Padişah da rahmetli olup diğer tarafa göçerken Mısır Firavunları gibi yanına alıp götürmüş bu hazineleri herhalde. Paşamızın ara sıra Topkapı Sarayı'na bir uğramasında fayda var. Ama bu hazine meseleleri ile çok ilgili ise 1960 darbecilerinin Merkez Bankası'ndan aldıkları altınları nereye gönderdiklerini de bir açıklayıversin, ya da her darbe sonrası boşaltılan devlet hazinesinden bahseden bir makale kaleme alıversin. Denize nazır oturdukları Fenerbahçe Ordu Evinin bulunduğu İstanbul'u da Fatih Sultan Mehmet hazinesine hazine katmak için almıştı herhalde ama oturmak size nasip olmuş.

Bu zeka dolu makalenin yazarına bir soru daha soralım. Hız sınırını aşan generallerimizin Lockheed uçakları rüşvet skandalı ne idi? Hangi generaller askeri ihalalerde ceplerini ne kadar doldurmuşlardır? PKK ile süren 30 yıllık savaşta hangi generaller uyuşturucu ve silah ticaretinden köşeyi dönmüşlerdir? Yüksekova çetesi size birşey hatırlatıyor mu?  28 Şubat sürecinin tetiklediği 2001 krizi ile bu ülkenin milyarlarca dolarını başka ülkelere gönderenler generaller değil miydi? 28 Şubat'çı generaller emekli olunca hangi şirketlerin yönetim kurullarında görev yaptılar? Bizde soru çok paşa efendi. 

Sabrınız varsa devam edelim.

DİNDAR NESİL YETİŞTİRİLECEĞİ BAĞIRA BAĞIRA SÖYLENDİ

İçerde izlenen yolda ilk adım; Milli Eğitimi 2023 yılında din devleti esasını kabul edecek nesil yetiştirmeyi amaçlayacak şekilde programlamaktı. “Dindar nesil” yetiştirileceği bağıra bağıra ve açıkça söylenmiştir.

Medreseye dönüşen okullarda müfredat; dünyevi olmaktan ziyada uhrevi nitelikli değiştiriliyor. Başarılarıyla tanınmış okullar yok ediliyor.

2002 yılından önce Nobel ödülü alan bilim adamımız yoktu ama dünyaca saygı gösterilen “Türk” plakalı pek çok bilim adamımız vardı. Bundan sonra bilim adamlarımız uçacaklardır.

Dini veya şeri kuralları uygulayacak polis gücü de bu arada ihmal edilmemiştir.

Başkanlık sevdasının arkasında “paçayı kurtarma” olduğu kadar halifelik arzusunun yatmakta olduğun kuşku yok. Bu nedenle fırsat düştükçe “biz Müslüman ülkelerin umuduyuz” diyebilmektedirler. Halifelik, dinimiz ile hiç bir ilgisi olmamasına rağmen kendilerine ek bir yönetim gücü vereceği için istenmektedir. Bu yüzden mezhep kavgaları yaratılmakta veya mevcut olanlar körüklenmektedir. “Derin Strateji”nin arkasında da bu hedef yatmaktadır.

İslam ülkeleri arasında saygın bir konuma ulaşmayı kendilerine tanrısal bir görev olarak görmüşlerdir. Boşuna Ortadoğu'ya, Mısır, Suriye, Libya, Filistin'e müdahale edilmemiştir. Suudi Arabistan, Katar, Körfez ülkeleri ve diğer Müslüman ülkeler ile ilişkilerimizin hepsi bu amaca yöneliktir: Kahraman olmak ve zamanında halifelik için taraftar toplamak. Bir insan neden diğer Müslüman ülkelerde kişisel reklamını yaptırır acaba?

Burada büyük stratejist paşamız  “İslam dünyasına niye müdahale ediyorsunuz” diye soruyor? Orası Amerikalıların, İngilizlerin, Yahudilerin ve ezcümle Batılıların oyun/ soykırım/ sömürü alanı diye açıktan yazamamış, orasını siz anlayacaksınız artık. 

“Yahudiler, hain Siyonist olarak kabul edilen Yahudiler ile din faktörü ileri çıkınca küsüyorlar, doğal gaz olunca barışıyorlar. Politikada bir tutarlılık yok. Ama tüm İslam alemi böyle; görünürde hepsi İsrail'e küs ama kapalı kapılar ardında İsrail ile görüşmeler yapıyorlar.”

Dış politikada tutarlılık yokmuş, eskiden vardı biliyorsunuz! NATO ve Gladyo ne derse onu yapmak dış politikada tutarlılığımızı gösteriyordu paşamıza göre herhalde! 

“Halifelik ilan edilince (Başkanlık İlanı da bu iş için yeterli ve OHAL'in uzatılmasından bu sezilebiliyor…) Cumhuriyetin başlangıcında ilan edilen devrimler kaldırılacak, Cumhuriyet'in bütün kazanımları yok edilerek 1600 yıl önce yaşayan bir kavmin yaşantısına dönülecektir. Çok muhtemelen Atatürk, vatan haini ilan edilecek, kadınlar için kölelik devri tekrar başlayacaktır

“Kadın erkek eşitliği yoktur ve asla olamaz”, “Kadın evde oturmalıdır. İş hayatına girmemelidir…”, (Çalışan kadınlar için) “Fuhuşa hazırlık yapan sürece destek oluyorlar…”,“Örtüsüz kadın ya satılık ya kiralıktır” gibi sözler artık rahatlıkla ifade edilmekte, söyleyenler hakkında hiç bir adli işlem yapılmamaktadır.”

Burada paşamızın hezeyanlarına kısa bir ara verelim de soluklanın. Zırvanın fazlası baş dönmesi yapabilir. Soralım;

Yukarıda bahsi geçen olaylara tanık olan var mıdır? Peki kariyer yapmak, iş hayatına atılmak isteyen kızları 28 Şubat'ta başörtülü diye üniversitelerden atarken bu paşa efendi nerede idi? Cumhuriyet balosunda mı, rakı sofrasında mı? 

Dayanın az kaldı, bitirelim.

“Saçmalamak, düşünce özgürlüğü kapsamındadır. Varsa yoksa kadın ve kızlar. Nedeni açık, kadınlar ve kızları tanrının imalat hatası olarak gören, İslamiyet sonrası cahil bir toplumu kendilerine örnek alıyorlar. Ardında yatan ise sosyalleşememek, kız-erkek ilişkisini, kadın-erkek ilişkisini kafalarında doğru bir yere koyamamak. Kadın tarlada çalışırken erkeğin kahvede kağıt oynamasını ekonominin gelişimi için çözüm yolu olarak görüyorlar. Eğer kadın-erkek ilişkisi için bir model aranıyorsa Anadolu'ya ilk gelen Türklerin kadın-erkek ilişkilerine baksınlar…”

Aslında burnunuzu orduevlerinden çıkarıp sosyal hayata biraz karışabilseniz sokaktaki kadın-erkek ilişkisini kendiniz de görebilirsiniz. Bu ülkenin erkeklerini vatani görevlerini ifa ederken uşağınız gibi kullanan sizler değil miydiniz? Meslektaşınız Orgeneral Çetin Doğan'ın bu rezilliğini unuttuk mu sanıyorsunuz?

2 (2)

''Hiç bir pagan veya semavi dinde yalan kabul edilmemiştir, hırsız dindar olamaz, yalan söylemek affedilmez, insanların bir birini öldürmesi hoş görülemez, devlet malının çalınması cezasız kalmaz. Ancak,geçmişte ve hatta bugünlerde, insanlar cemaat, tarikat mezhep gibi tanımlamalar ile kendine tanrı veya peygamber eşiti değer biçen kişilerin uyduruk tefsirleri ile orijinal din anlayışını değiştirip kendilerine göre bir din yaratmışlardır. Ülkemizde de durum farklı değildir. Değiştirilen din halkı sadece aldatmak için değil sömürmek içinde kullanılmaktadır.”

Bakın yazının burası muhteşem olmuş. Erlerimizi, İslami bir terminoloji olan “şehit olmaya” gönderen generallerimiz, onların başörtülü analarını, bacılarını orduevlerine almazlardı. Din halkı sömürmek üzere sizin gibiler tarafından kullanılmıştır, kesinlikle katılıyoruz. Atatürkçülük ve laiklik üzerinden dinde tahrifat yapma çalışmalarına ise hiç değinmemiş paşamız. 

“Hilafeti kaldıran biri benim ‘Ata'm değildir. Dini bütünlere yaptığı baskılar, koyduğu yasaklar ortadadır…” gibi gerçek dışı ve kin kusan ifadeler, Cumhuriyet dönemini ve ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ü karalamak için kullanılmaktadır. Hilafetin dinle ne ilgisi var? Yine de sanki dinin bir unsuru gibi gösterilmekte hiç bir beis görülmemektedir.  Bugünlerde maalesef iyi partili olmak Mustafa Kemal hakkında söylenen kötü söz  miktarı ve şiddeti ile ölçülmektedir.

Zaman, kış uykusundan uyanma zamanıdır.

Dün Cumhuriyet'in 93. Kuruluş günüydü. Önemini anlayanlara kutlu olsun.

Özden Örnek / Emekli Deniz Kuvvetleri Komutanı

Odatv.com

Hani paşamız bizim tarikat şeyhlerine filan taptığımız iddiasında ya, yukarıdaki “ulu önder” kelimesinin nasıl bir tapınma ifadesi olduğunu size bırakıyoruz.

Son olarak soralım bu paşa efendiye. Buyurmuş ya kendileri, AKP'nin 2023 hedefi varmış. Ne güzel en azından bir hedefleri var. Peki sizin hedefiniz ne idi? Sonsuza kadar ülkeyi 10 yılda bir soyulan, NATO'nun taşeronu olarak tutmak mıydı?

Çünkü biz sizde asla bir hedef göremedik. Arka taraflarınızı lüks ordu evlerinde oturtup her 10 senede bir ülkede neden olduğunuz ekonomik ve siyasi soygunlar harici bir hedefinizi görseydik gam yemeyecektik. 

Kitabınızın ismi “Cambazı bırak, balyoza bak” idi değil mi paşam? Bu millet 15 Temmuz'da ikisine de bakmadı ve kendi balyozunu sokağa vurdu. Onun için düşün artık bu milletin yakasından ve size bahşedilen lüks içinde emekliliğinizin tadını çıkarın. Hezeyanlarınızı da eski alışkanlığınız olan günlüklerinize yazın, çünkü bizim midemiz kaldırmıyor artık…

 1. Samimi Samimi

  Ve 'Türkiye çok dürüst bir insanını kaybetti isteseydi hazine dairesindekileri beraberinde götürebilir onunla Ordu kurup tekrar geri gelebilirdi,bunu yapabilirdi ama yapmadı.' demiştir.

 2. Samimi Samimi

  Bu paşanınher bir cümlesinin aksini gösterecek beş on cümle var ama yazması zor olduğu için biriyle yetiniyoruz. Milyonlarca insanın padişahın özel hazinesi için ölüme gönderildiğinden söz ediyor, sizin kalbiniz mi yok yoksa bilginiz mi yok? Vahidettin han sürgüne giderken saltanat yüzüğü de dahil hiç bir değerli eşya almadan gitmiş orada yokluk içinde yaşamış, borçlu vefat etmiş,cenazesi borcuna karşılık rehin tutulmuştur.şüphesiz Allah bunun hesabını soracaktır.M.Kemal vefat haberini alınca gözleri dolmuş

 3. Samimi Samimi

  Müslümanın Allah'tan ve Kuran'da bildirilenlerden başka kutsal tanımaz. Beşere Tanrı veya peygamber eşiti değer biçenleri görmek istiyorsa Halil Bedii yönetken, Osman Nuri Çerman,Yusuf Ziya Ortaç,Celal Nuri bey,aka gündüz'ü okuduğunda kim kimi ne görüyor görebilir.

 4. Samimi Samimi

  Bunlar islamı gerçekten bilmediği için mi böyle konuşuyor yoksa bile bile mi çarpıtıyor?her toplum kendi gerçekliğini yaşar. Kim sosyalleşemiyor Muş? Kim kadın ve erkek ilişkilerini kafasında doğru bir yere koyamıyor Muş? Kimse müslümanlar adına laga luga yapamaz,kafasının içindeki vehamet dolu hayal ürünlerini müslümanlara ve islama yazamaz!

 5. Samimi Samimi

  Erkeklerin kahvede oturup,kadınların tarlada çalışması bazı yörelere ait kişisel tercih olmasına rağmen bir zaman böyle bir haber yapılmış, bunu da tüm Türkiye'nin ekonomiye bakışı gibi göstermek kadar abes birşey olamaz.diğer yandan aynı düşünceyi peş peşe ekleyerek sanki İslami görüşü yansıtıyor gibi algı operasyonu yapıyor.orada açıklanmaya muhtaç bir kelimeler zinciri var.

 6. Samimi Samimi

  Söylediği cümlelerin içinde bir doğru var ki; doğru söze ne denir ' saçmalamak düşünce özgürlüğü kapsamındadır' başka söze ne hacet!

 7. Samimi Samimi

  Bunlar peygamberimizin (sav)kadınave kız çocuklarına getirdiği değerden de habersiz belliki, hatta peygamberimizin getirdiği ayetlerin kadın erkek ayırt etmeksizin her ikisine geldiğinden de habersiz.göz zevklerini okşayacak kıyafetler içinde görmek bunların kadına verdiği değerdir.

 8. Samimi Samimi

  Yazılan iftira ve yalanlar dayanılacak gibi değil 'Dayanın az kaldı bitirelim' gerçekten gülümsetti Allah'ta sizi güldürsün.

 9. Samimi Samimi

  Din mevzuu başka, ticaret,ekonomi,saldırmazlık anlaşmaları başka bir mevzuudur paşanın bunu iyi bilmesi lazım. Peygamber efendimiz(sav) yahudilerle anlaşma yapmış,her yaptıkları anlaşmayı çiğnediklerinde anlaşmanın aleyhine döndüğü taraf onlar olmuştur bunuda biliyoruz.peygamberimiz bir tüccardı yahudilerle ticaret yapmıyormuydu? Yapıyordu. Aslında dünyevi olanla uhrevi olanı gerçek karıştıran işte bunlar.bide çocukça küsmek tabiri kullanmış.Evet bir küsen vardır. Millet böyle içeriği baştan aşağı iftira,yalan ve vehim dolu yazanların zihniyetine küsmüştür.

 10. Betul Betul

  Senelerdir bu sozde 'cagdas ve ileri goruslu entellektuel kesim' in halki asagilayarak ve halkin degerlerine 'kufur ederek' prim yapmasi ve bunun uzerinden de kitap, dergi,film , dizi yoluyla halkin hayalini bile kuramayacagi paralari kazanmasi , ve sizin bahsettiginiz gibi Osmanli degerlerine dil uzatip yalilarda , ordu evlerinde ayaklarini denize karsi uzatip bize dil uzatmalari artik cekilir gibi degil . Insallah 2023 yilina kadar yeni Osmanli Islam Devleti'ni kurar ve dunyaya gercek Islami , Islam Hayat Felsefesini dogru tatbik ederek bir kez daha gosteririz

YORUM YAP