Osmanlı İslam Medeniyeti'nde mektepler ne zaman ve nasıl açılırdı?

Osmanlı İslam Medeniyeti'nde mektepler ne zaman ve nasıl açılırdı?
23.09.2018 14:32:58

Osmanlı elbette büyük bir adalet devletiydi ancak "Osmanlı" denilince insanın aklına bir devletten ziyade bir medeniyet geliyor. İlim, irfan, âdâb-ı muaşeret, hikmet ve nezaket geliyor. 

Yedi düvele, adaletiyle nam salmış bir devlet ve medeniyette mektepler nasıl açılır, tedrisatr nasıl başlardı? 

İşte hikayesi

osmanli-dua-alayi3

ÂMİN ALAYI YA DA BED'-İ BESMELE CEMİYETİ

Osmanlılar döneminde mektebe yeni başlayan çocuklar için âmin alayı adı verilen bir tören düzenlenirdi.

İlk defa ne zaman ve nasıl başladığı kesin olarak bilinmemektedir. Halk arasında âmin alayı olarak adlandırılan bu törene “bed'-i besmele cemiyeti” de denilmekteydi.

Âmin alayı genellikle kandil, pazartesi veya perşembe günleri düzenlenirdi.

Âdete uygun olarak okula başlayacak çocuğun ailesi bir gün önceden mektebin hocasına haber gönderirdi.

Hoca da merasim günü çocukları sıraya dizer, öndekiler yüksek sesle ve koro halinde ilâhiler okuyarak, arkadakiler de beyit aralarında “âmin!” diye bağırarak neşe içinde çocuğun evine gelirlerdi.

osmanli-dua-alayi2

Çocuğun ailesi tanınmış ise komşu okulların hocaları ile öğrencileri de törene davet edilirlerdi. İstanbul'da oturan ailelerin okula başlayacak çocuğu törenden önce Eyüp Sultan'a götürerek birlikte dua etmeleri âdetti.

Mektepten hareket eden âmin alayı eve doğru yaklaşırken çocuk kapıda bekletilir, âmin alayı eve gelince hoca dua eder, arkasından herkes “âmin!” derdi.

Daha sonra çocuk, önceden süslenerek hazırlanmış bir arabaya veya “midilli” adı verilen ata bindirilir ve ilâhiler söylenerek çıkılırdı.

Kafilenin önünde iki kişi atlastan yastık üzerinde cüz kesesi ile elifbayı, arkasındaki, çocuğun mektepte oturacağı minderle okurken üzerine cüzünü koyacağı rahleyi taşır; onun arkasında çocuğun oturduğu araba veya midilli, sonra ikişerli sıra halinde mektebin hocası, ilâhiciler ve âminciler yürürlerdi.

Çocuğun ailesi ile davetliler ve halk kafilenin arkasında giderlerdi. Şehrin sokaklarında bu şekilde bir müddet dolaşılarak çocuk mektebe getirilirdi.

Yine usulüne uygun olarak hocasından ilk dersini aldıktan sonra onun ve davetlilerin ellerini öper, talebelerden birisi “aşr-ı şerif” okur ve hocanın yaptığı dua ile tören biterdi.

osmanli-dua-alayi4

Âmin alayı, bazan sokaklarda bir müddet dolaştıktan sonra çocuğun evine gelir ve ilk ders orada verilmek suretiyle tören tamamlanmış olurdu.

Tören sonunda çocuğun ailesince hazırlanmış yemekler yenilir, hocaya, kalfaya, ilâhi okuyan ve âmin alayına katılan bütün çocuklara hediyeler ve harçlıklar dağıtılırdı.

Okula başlayan çocuk eğer bir tarikat şeyhinin çocuğu ise o zaman âmin alayına tarikatın sancağı ile dervişleri de katılır, ilâhiler arasında kudümler, halîle*ler, mazhar*lar çalınır, zikirler çekilir ve tarikat âyini yapılırdı.

Âmin alaylarının önemli bir pedagojik değer taşıdığı ve bilhassa çocuklarda büyük bir okuma arzusu uyandırdığı muhakkaktır.

AH OSMANLI'NIN RUHU AH NEREDESİN, GEL GAYRI...

GEL DE YAŞAMAKTA OLDUĞUMUZ MÜBTEZELLİĞE BİR SON VER...

osmanli-dua-alayi1

BU DA GÜNÜMÜZ TÜRKİYE'SİNE KAPAK OLACAK AVRUPADAN BİR GERÇEK

YORUM YAP