Organ Nakli Hakkında Gizlenen Gerçekler

Organ Nakli Hakkında Gizlenen Gerçekler
27.04.2018 16:15:33

Fakirleri zenginlere yedek parça yapmak için 1968'de Rockefeller'e ait Harvard Üniversitesi'nin ileri sürdüğü 'Beyin Ölümü' yalanı çökmesine rağmen, endüstri ve zenginlerin çıkarları yüzünden etkili azınlığı gerçeği kabule yanaşmıyor.

Organ nakli, çağımızın ‘bıçak sırtı' konularından biri. Bir annenin çocuğuna ya da eşlerin, akrabaların kendi rızalarıyla birbirine organ bağışlamasında elbette bir beis yok. İlk bakışta böyle görünse de acaba ‘tıp sektörü'  her zaman böyle masum mu bakıyor nakil olayına?

Toplumun vicdanına seslenerek yapılan çağrılar hayat kurtarıyor belki. Nakil taraftarları dinî kurumları ve tıp otoritelerini arkasına almak konusunda hiç sıkıntı çekmiyor. Ama ne pahasına?

Alıcıyı da vericiyi de ömür boyu kullanmak zorunda kalacağı ilaçlara mahkûm etmek işin bir boyutu...

Peki ya nakilleri mümkün kılan ama neme nem bir şey olduğu konusunda tıp otoritelerinin bile tam anlamda hemfikir olamadığı “beyin ölümü” ne demek?

Beyin ölümü gerçekleşen biri gerçekten ölmüş müdür? Beyin ve beden başka başka zamanlarda mı ölür?

Ailesi, yakınları “beyni öldü” denilen bir kişinin organları için nakil izni verme konusunda nasıl bir ‘mülkiyet' hakkına sahip olabilirler?

beyin ölümü" yalanBeyin gerçekten öldüyse neden nakil sırasında verici kişiye anestezi yapmak gerekiyor?

Yıllarca bitkisel hayat denilen halde kalıp bir anda uyanarak kaldığı yerden hayatına devam eden hastalara dair öykülere ne demeli o zaman?

Kemal Özer, hastalığa ve sağlığa bakışınızı değiştirecek kitabında organ nakli ve beyin ölümü konularını masaya yatırıyor. Yaradan'ın insana verdiği bedeni “yedek parça deposu” haline getiren 21. yüzyıl bilimine ve tıbbına farklı bir perspektiften bakmamızı sağlıyor.

KEMAL ÖZER
HAYYKİTAP

Yayın Tarihi 2013-11-07
ISBN 6055181376
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TÜRKÇE
Sayfa Sayısı 272
Cilt Tipi Karton Kapak
Kağıt Cinsi Kitap Kağıdı
Boyut 15.5 x 23 cm

TEDARİK İÇİN TIKLAYINIZ

MÜELLİFİN DİĞER ESERLERİ

organ-nakli-3boyut-k

YORUM YAP