'Ordumuz daha fazlasını kaldıramaz'

'Ordumuz daha fazlasını kaldıramaz'
10.07.2018 17:32:56

^Savunma Bakanı ordunun içinde düştüğü durumu 'Ordumuz daha fazlasını kaldıramaz' cümlesiyle özetledi.

Almanya Savunma Bakanlığı, Alman ordusuna ilişkin itiraf gibi bir açıklamada bulundu. Alman ordusunun mevcut görevleri dışında başka bir görev üstlenebilecek durumda olmadığını açıkladı.

Almanya, sığınmacı krizi nedeniyle üstesinden güçlükle geldiği hükümet krizinin ardından askeri bir kriz ile karşı karşıya. Ülkede yaşanan yoğun güvenlik önlemleri ve dışarda yer alan koalisyon destekleri Alman ordusunu yıprattı.

Almanya Savunma Bakanlığından konuya ilişkin itiraf gibi bir açıklama geldi. Savunma Bakanlığına gönderilen bir raporda Alman ordusunun mevcut görevleri dışında başka bir görevi üstelenemeyeceği belirtildi.

PERSONEL VE TEÇHİZAT EKSİKLİĞİ

Savunma Bakanlığı için hazırlanan raporda en önemli eksiklik, personel eksikliği olarak görülüyor. Az sayıdaki personelin çok iş yükü altında ezilmesi en büyük fire olarak görülüyor.

Raporda envanterlerin eğitim ve tatbikatlarda değil de yurt dışı görevlerinde kullanılmasının kalifiye elemanların beceri ve bilgilerinin tazelenmesini olumsuz etkilediği belirtilirken Alman ordusunun yeni bir görev üstlenmesi durumunda ordunun hareket mekanizmasında kayıplara neden olabileceği ve normal işleyişi de tehlikeye sokabileceğine dikkat çekildi.

KUVVET KOMUTANLIKLARINDA ALARM

Alman ordusunun en önemli eksikliklerinden biri de kuvvet komutanlıklarındaki dağınık düzen olarak görülüyor. Deniz Kuvvetlerindeki gemi ve deniz altı envanterinin sayısının gün geçtikçe azalması, Kara Kuvvetlerindeki piyade sınıfı birliklerin sayısında eksikliklerin bulunması ve Hava kuvvetleri için de uçak sayısındaki düşük mevcudiyetin görev yükünü kaldırılamayacak kadar olması gösteriliyor.

Özellikle asker ve teçhizat alanındaki sayı yetersizliğine dikkat çekilen raporda, Almanların gurur kaynağı olan Leopard tankları, CH-53 tipi nakliye helikopterinin sayısının az olması ve Almanya'nın dünya devi olduğu denizaltı konularındaki yetersizliği en çok şikayet edilen faktörlerden olduğu görülüyor.

Alman ordusu kendi kendini vuracak güçte

Almanya'nın savaşma gücü yok

Almanya'dan İsrail'e önce siyasi destek, sonra askeri istek

 

YORUM YAP