Modern zamanların çıkmazı: Haramdan kazan, harama harca

Modern zamanların çıkmazı: Haramdan kazan, harama harca
05.10.2018 15:43:17

Çiftlikbank'ta yaptığı dolandırıcılık ile binlerce insanı mağdur eden ve yurt dışına kaçan 'Tosuncuk' lakaplı Mehmet Aydın ders olmadı. Bu kez Esenyurt'ta enerji içeceği satacağını iddia ederek yüksek kar vaadiyle vatandaşı dolandıran “Enerji Emlak”a polis operasyonu düzenlendi.

Esenyurt İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri 2015 yılından bu yana toptan enerji içeceği alarak vatandaşlara kar vadeden “Enerji Emlak” adından bir kurumun vatandaşları kandırdığı ihbarı üzerine harekete geçti.

Şebeke olduğu ileri sürülen grup milyonlarca lirasını aldığı 100'ün üstünde vatandaşa toptan enerji içeceği alınacağı ve bunları satışı sonrası elde edilecek kar oranından yüzde verileceğini açıkladı.

İlk başlarda ödeme yapılan sistem içinden vatandaşlar yaklaşık 9 aydır ödemelerini alamayınca konuyla ilgili Esenyurt İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekiplerine başvuruda bulundu.

Harekete geçen dedektifler, “Enerji Emlak” adı verilen ofise baskın düzenleyerek şüpheli şahısları gözaltına aldı. Şüpheliler adliye sevk edilirken, mağdurların ise yaklaşık 100 milyon lirasının ortada olmadığı öğrenildi.

'4-5 ÖDEME YAPTILAR'

Olaydan dolayı mağdur olduğunu ifade eden bir vatandaş, akrabaları aracılığı ile söz konusu sistemin için girdiğini belirterek, “Anlaştık senet yaptılar bize aydan aya 4-5 ödeme yaptılar sonra ödemeleri kesildi. Bunlar dolandırıcı. İnşaat yapmak maksadı ile biz evimizi verdik.

Şimdi 8 aydan bu yana bizi oyalıyorlar. Adamları biz arıyoruz gidin devlet versin paranızı diyorlar. Bizim şu anda yaklaşık 800 bin lira mağduriyetimiz var” dedi. 

Çok zor durumda kaldıklarını belirten vatandaş, “Şu anda vatandaşlar ekmek alamaz kirasını veremez duruma düştü.

Biz evimizi verdik ama kredi çekip para veren arkadaşlar da burada çok.

Bu adamın vaadi bize 2 -3 parayı ödeyip güven verip ondan sonra paralara el koyayım şekilde. Bizim için de kar payı yok” diye konuştu.

12 KİŞİYE GÖZALTI KARARI

Esenyurt Asayiş Büro Amirliği ekipleri konu ile ilgili şüpheli olduğunu düşündüğü 12 kişiyle ilgili işlem yaparak gözaltına alındı.

Gözaltına alınan şüphelilerin nitelikli dolandırıcı olarak adliye sevk edildi. Bu sırada mağdurlar, adliyeye sevk edilen zanlılara tepki gösterdi.

EMEKLİ POLİS VE ASKERLER KORUMA OLMUŞ

“Enerji Emlak” adı altında açılan ofiste ise dikkat çeken bir detay yakalandı.

O detayda ise ofiste korumalık yapan kişiler arasında emekli polis ve askerlik silahlı korumalık yaptığı yönünde.  Olayın çok yönlü olarak inceleme altında olduğu öğrenildi.

 

  1. samimi samimi

    Bu haberi okurken tam aklımıza gelen şeyler hakkında ipucu veren şüphe duyduğumuz şeylere destek veren bilgiyi sonuna eklemişsiniz...( eski Türkiye özlemi çeken ) emekli asker ve polis desteği...vatandaşı dolandırırken de bunlardan “ korkma hemşerim...emekli polisim, emekli askerim ...bende yatırdım paramı, sağlam bir iş...sağlam olmasa biz yatırmazdık... “cümleleriyle asker ve polis kimliğinin verdiği güveni vatandaşın aleyhine kullanılmasını sağlamak mı? yoksa, enerji içeceği de nedir yahu...onun içene hayrı yokken... buna yatırımın vatandaşa hayrı ne olacak?

YORUM YAP