Mehmet Niyazi Özdemir vefat etti

Mehmet Niyazi Özdemir vefat etti
11.05.2018 15:28:40

Türkiye'nin önemli tarihçilerinden Mehmet Niyazi Özdemir 76 yaşında vefat etti. 1967'den beri tarih alanında yaptığı kıymetli çalışmalarıyla tanınan Özdemir, edebiyat dünyasına birçok eser kazandırdı.

Çanakkale Mahşeri, Varolmak Kavgası, Plevne... Bu romanlarla önemli bir misyona imza atan, ayrıca medeniyetimizin izini sürdüğü eserlerle de tanınan tarihçi ve Yeni Şafak Gazetesi yazarı Mehmet Niyazi Özdemir 76 yaşında hayatını kaybetti.

Acıbadem Koşuyolu Hastanesi'nde hayatını kaybeden Özdemir'in cenazesi yarın (Cumartesi) öğle vakti Marmara İlahiyat Fakültesi Camii'nde kılınacak namazın ardından Karacaahmet Mezarlığı'na defnedilecek.

Allah rahmet eylesin

Mehmet Niyazi Özdemir kimdir?

Mehmet Niyazi Özdemir, 8 Nisan 1942'de Adapazarı'nda doğdu. 1953'te Akyazı İlkokulu, 1957'de Haydarpaşa Lisesi, 1964'te ise İstanbul Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Aynı zamanda Felsefe bölümünden de diploma aldı.

İlk makalesi 1967'de Milli Hareket dergisinde yayınlanan yazar, Türkiye, Babıalide Sabah, Gündüz, Muhalif ve Tercüman gazetelerinde yazdı.

1982 yılında "Ölüm Daha Güzeldi" romanıyla Türkiye Milli Kültür Vakfının "Yılın Romanı Ödülü"nü, 1999'da ise "Çanakkale Mahşeri" eseriyle "Türkiye Yazarlar Birliği Roman Ödülü"nü kazandı.

YORUM YAP