Medyada 'İsrail Suriye planlarını tehir etti' temalı MOSSAD güzellemesi

Medyada 'İsrail Suriye planlarını tehir etti' temalı MOSSAD güzellemesi
07.07.2018 21:09:28

Bugün dünya ve bir kısım Türk medyasına MOSSAD ile ilgili enteresan bir haber düştü.

1965'te Suriye'de deşifre olup asılan ünlü MOSSAD ajanı Eli Cohen'e ait kol saatinin, düzenlenen bir operasyonla bulunup geri alındığının anlatıldığı haberde, art arda yolsuzluklarıyla gündeme gelen Netanyahu da 'emri ben verdim' diyerek kendisine pay çıkarıyordu.

Sembollerle mesaj vermeyi seven İsrail istihbaratının operasyonu ve hadisenin basına yansıyış biçimi, Suriye'de bütün şer planları çöpe atan Türkiye'ye, "Bekleyin 60 yıl sonra sahaya yeniden inceğiz" mesajı ve tuhaf bir PR çalışması olarak yorumlandı.

İşte medyada yer alan MOSSAD güzellemesi:

"MOSSAD Suriye'ye bu saat için operasyon düzenledi... Geri aldılar!

MOSSAD, İsrail'in ünlü ajanlarından birine ait olan kol saatini, düzenlediği operasyonla uzun yıllar sonra bulup geri aldı.

İsrail'in en ünlü ajanlarından biri olan Eli Cohen'in saati bulundu. Cohen görev yaptığı sırada Suriye tarafından yakalanmış ve idam edilmişti. Mısır'da doğan Cohen 1960'lı yıllarda MOSSAD tarafından işe alınmış ve Suriye rejiminin üst basamaklarına sızmıştı.

1965 yılında ajan olduğu anlaşılıp Şam'da halk huzurunda asılmadan önce Suriye devlet sırlarını İsrail'e aktarıyordu. Suriye tarafından Cohen'in kalıntılarının nerede olduğunun açıklanması reddedilmişti.

İsrail'in Cohen'e ait bu kol saatini nasıl ve ne zaman ele geçirdiğine ilişkin bilgi verilmezken sadece “özel bir MOSSAD operasyonunda ele geçirildi” ifadelerine yer verildi.

rrrr

YOSSİ COHEN: YAKALANDIĞI GÜNE KADAR KOLUNDAYDI

MOSSAD Yöneticisi Yossi Cohen saatin “yakalandığı güne kadar” Cohen tarafından kullanıldığını ifade etti, “Saat Eli Cohen'in operasyon görüntüsünün ve üretilmiş Arap kimliğinin bir parçasıydı” dedi.

Saatin ele geçirilmesine dair açıklama yapan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu: “MOSSAD savaşçılarına kararlı ve cesur operasyonun emrini ben verdim. İsrail'e dönecek olan bu nadir nesne ülkesinin güvenliğine büyük katkılar sağlayan bir savaşçıdan hatıradır” dedi."

Ey okur! Şimdi sıra sizde!

Yukarıdaki italik metinden bir cümle alıp arama motora yapıştırın. Bakalım bu oltaya hangi balık (yani Türk medyası) yakılmış görün.

YORUM YAP