Lavrov: AB, ABD'ye bağlı kalıp kalmayacağına karar vermeli

Lavrov: AB, ABD'ye bağlı kalıp kalmayacağına karar vermeli
30.06.2018 18:34:15

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, şu anda çok kutuplu yeni bir dünya düzeninin ortaya çıkmakta olduğunu belirtip, 'AB'nin, ABD'ye bağımlı kalmak ile kendi kendine yeten bir topluluk haline gelmek arasında bir seçim yapması gerekiyor.' dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İngiliz Channel 4 televizyonuna verdiği demecinde, "Şu anda Batı sonrası dünya düzeninde olduğumuzu düşünüyorum" dedi.

Sputnik'te yer alan habere göre sözlerine, "Bunun tarihi bir devir olduğunu söyleyebiliriz" diye devam eden Lavrov, "Kolektif Batı'nın 500 yıllık hegemonyasından sonra ekonomik, finansal ve siyasal olarak yeni güç noktaları olduğu gerçeğine uyum sağlamak çok kolay değil" ifadelerini kullandı.

'YENİ DÜNYA DÜZENİ TARİH VE GELİŞİMİN ÜRÜNÜ'

Yeni güç noktalarından kastının Çin, Hindistan ve Brezilya gibi ülkeler olduğunu söyleyen Rusya Dışişleri Bakanı, bahsettiği yeni dünya düzenine şekil verenin Rusya olup olmadığı sorusunaysa, ‘yeni düzenin, tarih ve gelişimin ürünü olduğu' cevabını verdi.

'BU GÜÇLÜ ÜLKELERİ KONTROL ALTINA ALAMAZSINIZ'

"Ekonomik ve finansal olarak güçlü olan bu ülkeleri kontrol altına alamazsınız. Dünya ticareti ve ekonomisindeki rollerini görmezden gelemezsiniz" diye devam eden Lavrov, yaptırım ve yeni gümrük vergileri gibi adımlarla bu süreci yavaşlatma girişimlerinin başarılı olmasının ihtimal dışı olduğunu vurguladı.

'AB'NİN BİR SEÇİM YAPMASI GEREK

Lavrov, AB'nin herhangi bir dünya düzeninin asli unsurlarından biri olduğunu belirtip, "Fakat AB'nin, ABD'ye bağımlı kalmak ile kendi kendine yeten bir topluluk haline gelmek arasında bir seçim yapması gerekiyor." sözlerini kaydetti.

YORUM YAP