Katar Türk mallarıyla 250 fabrika kuracak

Katar Türk mallarıyla 250 fabrika kuracak
24.04.2018 04:46:02

Ambargo sırasında Türkiye’nin destek verdiği Katar, Türk markalarına kapıyı sonuna kadar açtı. Katar yönetimi kurulacak 250 fabrikanın malzemelerinin Türkiye’den tedarik edilmesi için talimat verdi.

Körfez ülkelerinin ekonomik kuşatması sırasında Türkiye'nin destek verdiği Katar, kendi ürünlerini üretmek için kuracağı dev organize sanayi bölgesini (OSB) Türk mallarıyla inşa edecek. Geçtiğimiz yıl sonunda 5 milyar dolarlık Katar fonunu Türkiye'ye getiren Azure Group Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Gül'ün verdiği bilgiye göre bölgede yaklaşık 250 fabrika yer alacak. Katar yönetiminin ürün ve malzeme alımını konusunda Türkiye'yi birinci sıraya koyduğunu anlatan Gül, bu konuda Katar Emiri'nin talimatı olduğunu anlattı.  Ambargodan sonra katar'dan davet aldıklarını söyleyen Gül, Katar'ın köklü ailelerinden biriyle Azure-Mena ismiyle yüzde 49-50 ortaklıkla şirket kurduklarını belirtti.

Bu şirketin Türkiye'den alınacak malzemelerin tedariki ve nakliyesini yapacağını belirten Gül, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu ülkeye verdiği desteğin 10 katının geri dönmeye başladığını anlattı. “İlk etapta 100 fabrikanın tedarikini biz yapacağız” diyen Gül “Başladık. İhracatçıları ve üreticileri destekleyeceğiz. Birinci öncelik Türkiye. İhaleyi yapan Alman da alsa malı Türkiye'den alacak” dedi. Havalimanının yanına kurulacak OSB'ye 9 bin başvuru olduğunu anlatan Gül altyapı ihalesine ise Türk, İngiliz, Çinli ve Güney Koreli firmaların girdiğini söyledi. Gül 2022 yılında düzenlenecek Dünya Kupası'na ev sahipliği yapacak olan Katar'da inşaatların tüm hızıyla devam ettiğini de inşaat şirketlerinin ihtiyaç duyduğu başta malzeme tedariki, içinde yatakhane, yemekhane gibi alanların da olduğu işçi yaşam alanları, çalışanların transferi, depolama hizmetleri gibi alanlarda da hizmet verdiklerini belirtti.

İpek Yolu'na yatırım yaptı

Erkan Gül, Çin'den başlayarak Gürcistan ve Türkiye üzerinden İngiltere'ye kadar gidecek İpek Demiryolu Projesi'ne de yatırım yaptıklarını söyledi. Gül “Yaklaşık 2 yıldır uğraşıyoruz. Çin, İngiltere ve Polonya'da ofisler açtık. Konteyner alımı yaptık. 1.5 yıl boyunca dünyadan konteyner topladık. Kars'ta dağıtım için bir arazi belirledik” dedi. Gül, İpek Yolu'nda 100 milyar dolarlık ticaret hacmi olduğunu belirtti.

YORUM YAP