İstanbul Ramazan Kitap Fuarı Ayasofya'da

İstanbul Ramazan Kitap Fuarı Ayasofya'da
20.05.2018 12:09:30

Her yıl Bayezit meydanında yapılan İstanbul Ramazan Kitap Fuarı, bu yıl Ayasofya Meydanında açıldı. Ayasofya Camii Şerifi önündeki kitap fuarı Ramazan boyunca saat 24:00'e kadar açık kalacak.

37'inci Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı bu yıl Ayasofya-Sultanahmet Meydanı'nda ziyaretçilerini karşılayacak

İstanbul'daki Ramazan etkinliklerinin başında gelen Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı'nın bu yıl 37'ncisi gerçekleşiyor. Ayasofya ve Sultanahmet'in kutlu gölgesinde ziyaretçilerini karşılayacak olan fuar, okur-yazar buluşmaları ve Ramazan Sohbetleri ile zenginleşecek. 37. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, Ramazan süresince açık kalacak.

2010-2017 yılları arasında Beyazıt Meydanı'nı mesken edinen fuar bu yıl, yayıncı ve okuyucuların özlediği Ayasofya-Sultanahmet Meydanı'na devasa bir çadırla geri döndü. Çadırı dolduran fuar birimleri ile Kadir Gecesi'ne kadar İstanbul'un kültür hayatını zenginleştirecek.

kemalozer-imza

İSTANBUL VE ANKARA'DA

Ramazan boyunca 11.00-24.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek olan 37. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı'nda okuyucular, 300'e yakın standa yayılmış 400'ü aşan yayınevinin 100 binden fazla kitabına ulaşabilecek. Okuyucuların sabırsızlıkla beklediği fuarın Ankara Melike Hatun Camii avlusunda kurulan 105 standında ise 150 yayıncının 60 bin civarında kitabı sergileniyor. 

Sevilen yazarlarla okuyucusunu buluşturan birçok imza etkinliğinin gerçekleşeceği fuar süresince, Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği'nin (ESKADER) katkılarıyla organize edilen Ayasofya Ramazan Sohbetleri, çadır alanına kurulan sahnede, ziyaretçilere her gün sohbet dinleme imkânı sağlayacak. Zamanımızın kültür, sanat, edebiyat, fikir dünyasından önde gelen birçok yazar, fikir insanı ve sanatkârı, Ayasofya Ramazan Sohbetleri kürsüsünde dinleyicilerle buluşacak.

DÜNYANIN GÖZDE MEKÂNI

Türkiye Kitap ve Kültür Fuarları, yazar-yayıncı-okur buluşmaları için Ramazan'la bütünleşen tarihî mekânları değerlendirmeye devam ediyor. Türkiye Diyanet Vakfı, bu fuarlarla toplumu kitapla buluşturmanın yanı sıra cami avlularını, meydanları ve tarihî alanları kültür merkezi haline dönüştürerek medeniyet algısını geliştirmeyi amaçlıyor. Dünyanın gözdesi olan İstanbul Ayasofya-Sultanahmet Meydanı'na kurulan dev çadır, kitap dostlarının aradığı esere ulaşabilmek için rahatça gezebilmelerine ve alışveriş yapabilmelerine imkân tanıyor.

Türkiye Diyanet Vakfı'nın 1983 yılında ilk defa Ankara'da başlattığı fuar geleneği, 1984 yılında İstanbul'a taşınarak günümüze kadar kesintisiz olarak devam etti. Ramazan aylarında Kadir Gecesi'ne kadar okuyucuları kitap ve yazarlarla buluşturan fuar, her yıl sabırsızlıkla beklenen bir kitap şölenine dönüştü.

28 yıl boyunca İstanbul Sultanahmet Camii avlusunda gerçekleşen organizasyon, İstanbul 2010 Kültür Başkenti Projesi Yürütme Kurulu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.'nin talep ve desteği ile Beyazıt Meydanı'na taşınmıştı. Bu yıl ise herkesin geri dönmesi için özlemle beklediği Sultanahmet'te Ayasofya Camii önünde açıldı. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarları 2010 yılından bu yana İBB Kültür A.Ş. ve Türkiye Diyanet Vakfı işbirliğiyle ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın desteğiyle gerçekleşiyor.

ZENGİN İÇERİK, HER YAŞTAN OKUR

Her yıl Ramazan'da yoğun ilgiyle karşılanan fuarlara gelen ziyaretçiler, Türkiye'de basımı gerçekleşen kitapları uygun fiyatlara alma imkânı buluyor. Fuara aşinası olduğumuz ve geniş okuyucu profiline hitap eden birçok yayınevi iştirak ediyor.

Edebiyat, tarih, kültür, medeniyet, felsefe ve din alanında yaklaşık 100 bin ayrı başlıkta yayımlanan kitapların yer aldığı fuarda, T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş., Türkiye Diyanet Vakfı, İSAM, Kuramer, IRCICA, DOSİM (Kültür ve Turizm Bakanlığı), Yazma Eserler, M.Ü.İ.F. Vakfı, Ensar Vakfı vb kuruluşların yanı sıra birçok kamu yayıncısı da bulunuyor.

Çok sayıda Ramazan'a özel yeni çıkan kitabın da sergilendiği fuarda, bu yıl da okurları yeni yayınlar bekliyor. Özellikle çocuklara ve aileye yönelik önemli kitapların sergilendiği 37. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, çocukları aileleriyle birlikte Ayasofya-Sultanahmet Meydanı'na davet ediyor.

YORUM YAP