İran yarım ton belge kaybetmiş, Mossad bulmuş, Türk basını yutmuş

İran yarım ton belge kaybetmiş, Mossad bulmuş, Türk basını yutmuş
01.05.2018 17:36:00

Dünya, çocuğa söyleseniz 'şaka yapma' diyeceği yeni şaklabanlıklarla karşı karşıya. Irak'ta sahte belgeler üreterek kitle imha silahları yalanıyla soykırım yapan, milyonlarca Müslümanı katleden Haçlı kafası şimdi aynı şeyi İran ve ardından bütün İslam coğrafyasında yapma peşinde.

Akla ziyan hikaye şöyle:

İsrail'in katil istihbarat teşkilatı Mossad, Tahran'daki "viran bir depo" görünümündeki gizli bir lokasyona operasyon düzenleyerek İran'ın nükleer silah programına ilişkin dökümanları ele geçirmiş. Yetkililerce Amerika merkezli New York Times gazetesine yapılan açıklamaya göre bu girişim "tek gecelik Mossad operasyonu" olarak tanımlanmış. 

Üst düzey bir İsrailli yetkili, söz konusu viran deponun Mossad tarafından Şubat 2016'da keşfedildiğini ve o günden beri gözlem altında tutulduğunu belirtmiş.

Ocak ayında Vaşington'a bir ziyaret gerçekleştiren Mossad Şefi Yossi Cohen, yetkililerce yapılan açıklamaya göre, operasyonla ilgili olarak ABD Başkanı Trump'ı bilgilendirmiş.

Yetkililer ayrıca bu açıklamanın kamuoyu ile paylaşılmasında bu kadar gecikilmesinin, ele geçirilen dökümanların analiz edilmesinden kaynaklandığını ifade etmiş. 

İşte fantastik hikayemiz böyle.

Komik ama insanların inanması için servis ediliyor, çok zeki gazetelerimizde olay sanki gerçekmiş gibi kesin ifadelerle olayın haberini yapıyorlar. 

1a

Neyse ki İsrail basınının dürüst gazetecileri var. 

2a

3a

İsrail'de yayımlanan "Haaretz" gazetesinin haberinde, Netanyahu'nun İran'ın nükleer programına ilişkin ele geçirdiklerini iddia ettiği delillerin UAEA'nın daha önceki raporlarında yer aldığı ifade edildi.

Netanyahu'nun açıkladığı bilgilerde herhangi bir tarih belirtilmediği dolayısıyla İsrail Başbakanının ileri sürdüğü "İran'ın nükleer programını geliştirme çalışmalarının" yaklaşık üç yıl önce imzalanan nükleer anlaşmadan sonra yapıldığını da kanıtlamadığı vurgulandı.

İsrail Başbakanı'nın sadece İran'ın nükleer programı kapsamında dünyanın dört bir yanındaki ülkeler tarafından bilinen belgeler ve geliştirilmekte olan silaha ait eski fotoğrafları sunduğu belirtilen haberde, "Netanyahu, İran'ın nükleer silahına ilişkin yeni bir bilgi vermedi." denildi.

Haaretz ayrıca Netanyahu'yu "Mossad'ın İran belgelerine ulaşarak elde ettiği başarıyı, görsel sunum ve retoriklerle kendi çıkarı için istismar etmeye çalışmakla" suçladı.

Öte yandan "Yedioth Ahronoth" gazetesinin haberinde ise "İran'ın nükleer programına ilişkin edinilen bilginin Mossad'ın bir istihbarat başarısı" şeklindeki söylem vurgulanarak şu ifadelere yer verildi:

"Ancak bu dosyalar, dünyanın İran'a karşı tutumunda etkili olmayacak. Çünkü; İran'ın nükleer programına ilişkin yeni bir içerik sunmuyor."

İsrail'de yayımlanan "Maariv" gazetesi de haberinde; İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in "Netanyahu'nun basın toplantısı, ABD Başkanı Donald Trump ile önceden düzenlenmiş bir saçmalıktan başka bir şey değil. Netanyahu, UAEA'nın elinde bulunan bazı eski bilgileri sundu." şeklindeki açıklamasına yer verdi.

İsrail Başbakanı Netanyahu, dün yaptığı açıklamada, İsrail istihbaratının İran'ın nükleer silah üretmek için gizli bir program üzerinde çalıştığına dair delillere ulaştığını iddia etmişti. Netanyahu, İsrail istihbaratının "İran nükleer programı hakkında 183 CD'de dosyalanmış 55 bin sayfa gizli bilgiye" ulaştığını söylemişti.

Kaynak: www.aa.com.tr

Dediğimiz gibi Allahtan İsrail basını var. Türk basınına kalsa olayı çoktan yutmuştuk...

Konuyla ilgili diğer analizler:

Başkanlara şans verilmez, onlar test edilir!

 

YORUM YAP