İngiliz doktor: Ağrı kesiciler eroin

İngiliz doktor: Ağrı kesiciler eroin
28.05.2018 22:11:24

Britanyalı doktor Chris van Tulleken, parasetamol etken maddeli ilaçların bağımlılık yaptığını söyledi.

Etken maddesi parasetamol olan ilaçlar üzerindeki tartışma sürüyor. Parasetamol'un özellikle çocuklar üzerindeki etkisi üzerine görüşler çeşitli ülkelerde seslendiriliyor. Son olarak İngiliz The Sun gazetesi önceki gün bu konuda bir habere yer verdi.

CALPOL BİR EROİN

İngiliz The Sun gazetesinden aktarılanlara göre Britanyalı doktor Chris van Tulleken, Calpol ismindeki ilacı "çocukların eroini' olarak adlandırdı.

Birçok ebeveyn, hafif ateşin tehlikeli olmadığını ve kendi başına gideceğini ileri süren açıklamalara rağmen, çocuklarının vücudun enfeksiyonla savaşma şeklini kolaylaştırmak için Calpol kullanıyor.

PARASETEMOL İCERENLERE DİKKAT

Tylenol'un da olduğu gibi Calpol'un etken maddesi parasetamol. Parasetamol etken maddeli ilaçlar 40 yıl öncesine oranla üç kat daha fazla kullanılıyor.

The Doctor Who Gave Up On Drugs isimli belgeselde yer alan Dr. Chris Van Tulleken, çocukların bu ilaçlara bağımlılık kazandığını iddia ediyor.

Dr. Marlow “Calpol'da yer alan parasetamola bağımlı olan çocuk hastalarımız var. Tulleken, çocukların sevdiği bu tatlı pembe şeylere ışık tutmak istiyor. Ve bu ilaca biz ‘çocukların eroini' ismini verdik” diye konuşuyor.

BÖBREK VE KALBE ZARAR VERİYOR

Sun'dan aktarılanlara göre parasetamol etken maddesi içeren ilaçlar astıma neden olup böbrek, karaciğer ve kalbe zarar veriyormuş.

Acil tıp uzmanı Dr. Damian Roland parasetamol etken maddesi içeren ilaçların düzgün kullanılması halinde zararsız olMAdığını savunuyor ve her ateşi çıktığında çocuklara bu tür ilaçları veren ebeveynleri eleştiriyor. Çocuğunuz sağlıklıysa, yüksek olmadığı sürece ateşin çocuğunuza zarar vermeyeceğini söylüyor.

Müslüman Mısır'ı ilaçla kim zombileştirdi?

Müslüman Mısır'ı ilaçla kim zombileştirdi?

YORUM YAP