İnce'nin rütbelerini sökmek istediği Temel Paşa kim?

İnce'nin rütbelerini sökmek istediği Temel Paşa kim?
04.06.2018 18:46:50

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce Nevşehir mitinginde II. Ordu Komutanı İsmail Metin Temel'e 'Senin o apoletlerini sökeceğim' demişti. Temel Paşa kimdir gelin yakından hatırlayalım.

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Nevşehir'de gerçekleştirdiği mitinginde oldukça tartışılacak ve ses getiren bir açıklama yapmıştı. II. Ordu Komutanı İsmail Metin Temel'e ithafen "30 Ağustos'ta ilk emekliye ayıracağım general o olacak. 81 milyonun huzurunda söylüyorum. Senin apoletlerini sökmezsem ben de Muharrem İnce değilim." demişti.

Peki bu sözlere maruz kalan İsmail Metin Temel Paşa kimdir?

İnce'nin apoletini sökmek istediği komutan: Temel Paşa

DARBECİ HUDUTİ'NİN YERİNE GELDİ

15 Temmuz gecesi, darbecilere karşı ön saflarda yer alan Korgeneral İsmail Metin Temel, YAŞ kararıyla darbeci Orgeneral Adem Huduti'nin yerine 2'nci Ordu Komutanlığına getirilmişti.

AFRİN KAHRAMANI

II. Ordu komutanı olan İsmail Metin Temel özellikle geçmiş bile diyemeyeceğimiz yakın tarihimize damga vurmuş, TSK'nın komuta kademesinde bulunan önemli komutanlardan biridir.

 

İnce'nin apoletini sökmek istediği komutan: Temel Paşa

Özellikle Afrin'de PKK karşısında yürütülen Zeytin Dalı Harekatı'nın komutanı olan Temel Paşa'nın, kısa sürede Afrin'in temizlenerek terörden arındırılmasında önemli rolü bulunmaktadır. Öyle ki Afrin'i devamlı olarak takibi altında tutan İsmail Metin Temel, Mehmetçik'in şehir merkezine girişinin hemen ardından valilik binasına gelerek"buradayız" mesajını vermişti.

İnce'nin apoletini sökmek istediği komutan: Temel Paşa

PKK'NIN KORKULU RÜYASI

Afrin'in alınması bir yana, bölgede yürütülen terör karşıtı kontra faaliyetlerde de önemli rolü bulunan İsmail Metin Temel  5 bini aşkın PKK'nın bölgeden temizlenmesinde rol oynayan bir numaralı isim konumunda.

İnce'nin apoletini sökmek istediği komutan: Temel Paşa

BÖLGEYİ AVCUNUN İÇİ GİBİ BİLİYOR

İsmail Metin Temel tüm bu yönlerinin haricinde bölge için de oldukça kritik bir isim. Görevde bulunduğu II. Ordu Komutanlığı sınırlarını avcunun içi gibi bilen Temel Paşa, burada mevzilenen teröristlerin yok edilerek temizlenmesinde de baş rolü üstlenmiştir.

Neredeyse hayatı bu sınırlar içerisinde geçen Temel Paşa,  teröristbaşı Öcalan'ın "orada çay içmeyi özledim" dediği İkiyaka Dağları'nı teröristlerden temizleyerek çay içişi ile hatırlanıyor.

İnce'nin apoletini sökmek istediği komutan: Temel Paşa

PKK VE FETÖ'NÜN HEDEFİ

Zeytin Dalı harekatını sahada yöneten 2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel'in, bir dönem PKK ve FETÖ'nün hedefinde olduğu daha önce çok defa söylenmiş, İsmail Temel Paşa'nın, o dönem Van bölgesinde teröristlerce kurulan bir tim tarafından infaz edilmeye çalışıldığını, ancak o pusudan kurtulduğunu söylenmişti.

Askeri anlamda sahayı iyi bildikleri için özellikle hem PKK hem de FETÖ tarafından pasifize edilmek istenmişti.

APOLETLERİ SÖKÜLMEK İSTENEN METİN TEMEL PAŞA KİMDİR?

​​​​​​​​E. Kurmay Albay, ​​​​​​​​​Bülent Durmaz, İsmail Metin Temal Paşa'yı yazdı. İşte o yazı:

​Muharrem İnce'nin apoletlerini sökeceğim dediği Korgeneral İ.Metin Temel kimdir sorusunu açıklamak onunla olan 11 yıllık geçmişime istinaden farz oldu.
​Metin Paşa,
teğmenliğinden beri görev yaptığı her birlikte erden rütbeli personeline kadar bütün astlarına karşı İç Hizmet kanunundan ziyade vicdanına göre hareket etmiş, personelinin gönlünde adaleti,
merhameti ve alçak gönüllülüğüyle taht kurmuş, ​
yıllarca güney doğuda görev yapmış,
eşi ve çocuklarının TSK'ya hibe ettiği,
kendi deyimiyle TSK'nın salon değil dağ kadrosunda olan,
özel kuvvetlerde yıllarını harcamış,
kimseye de eyvallah etmemiş,
​insanları yargılamadan önce arkasında ki fona yani nereden geldiğine,
hangi şartlarda yetiştiğine bakın,
merhametli olun diyen,
hiç kimseyi etnik kökenine veya dini inancına göre yargılamamış,

Dostluğu mezara kadar olan, kibri, haseti, yalancılığı, arkadan dolanması olmayan, içi dışı bir, çatışmada yanınızda olmasını isteyeceğiniz mert bir ADAM'dır.
​Hani TSK'ya nasıl sızdığı bir türlü çözülemeyen fetöcüler var ya onu hiç sevmediler. Hep terfilerini engellemeye çalıştılar. Albaylıktan Tuğgeneralliğe geçişte ilk hakkında general olamadı.

Tuğgeneral oldu yine güneydoğuda görevlendirildi. Dört yıllık tuğgeneralliğinde tugayı o yıl TSK'daki harbe hazırlık denetlemesinde birinci olmasına rağmen fetöcülerin harcama çabaları yüzünden o yılda terfi edemedi, bir yıl uzatmanın ardından güneydoğuda ki ihtiyaca binaen tümgeneral oldu.

​Dört yıllık tümgeneralliği yine beş yıl yaptı ve beş ayrı şehirde geçirdi. Sözde çözüm süreci öncesinde Demirtaş'ın PKK Şemdinli'de 400 km2 yi kontrol ediyor dediği Yüksekova'da Tümen K. olarak atandı. PKK'nın planlarının alt üst olmasını sağlayarak, hükümetin sözde çözüm sürecine güçlü oturmasına katkı sağladı. Bu arada kendisi ve asayiş Kor.K.nın içinde bulunduğu helikopter İkiyaka dağlarının üstünden geçerken PKK'lılarca tarandı bir mermi helikopterin içini dolaştı ama Allah onları korudu.

​Sözde çözüm süreci başladı ya, ihtiyaç kalmadı diye oradan aldılar pasif yerlere verdiler. Çünkü, fetöcülerin devlette her yere sızıp destek bulduğu, herkesin fetöcülerden korkup, biat ettiği dönemlerde nerede fetöcü olduğunu düşündüğü biri varsa üstüne gidiyor, terfi etmemeleri için elinden geleni yapıyor, onlara boyun eğmiyordu. Bıksın, küssün kendiliğinden ayrılsın istediler. Açıkça bunların her yere sızdığını ve TSK'da büyük bir temizlik yapılmasını söylüyordu. Tümgenerallikten tam emekli edeceklerdi ki Asayiş Kolordu K.lığı boşaldı, yine güneydoğuda ki ihtiyaca binaen Korgeneral oldu, Van'a gitti. Artık tüm güneydoğudan sorumluydu.

​Sonra ne mi oldu? Sözde çözüm süreci boyunca şehirlerde örgütlenip, tonlarca patlayıcıyı yığıp hendeklerin açıldığı dönemde kendi bölgesinde ki şehirlerde operasyonları bizzat yerinde yönetti ve çok zor bir görevi daha az vatan evladının şehit olmasını sağlayarak başardı, PKK'yı oralardan söküp attı.

​Sonrasında 15 Temmuz ihaneti oldu. O gece fetöcülerin öldürmek için Van'da ki Karargâhına Silopi'de ki Özel Kuvvetlerden suikast timi yolladığı tek general oldu. Sizce niye? Yine o gece bölgesinde ki hiçbir birliğin hareketine izin vermedi, bir ulusal televizyon kanalına bağlanarak birlikleriyle anayasaya bağı olduğunu söyledi.

​Sonrasında Korgeneral rütbesiyle 2 nci Ordu Komutanı yaptılar. Yani yine Güneydoğu, kel Mehmet nöbete. Çünkü o kadar tecrübeli, astlarının gönlüne taht kurmuş ve oraları toparlayacak başka general yok. Sonrasında gelsin Cerablus, El-Bab ve Afrin operasyonları. Yine bunların başında o vardı. Afrin'de onun adını duymaya başladınız. PKK yandaşlarının asrın direnişi dediği Afrin'i tereyağından kıl çeker gibi halletti.
​Ordu Komutanı olarak sıcak odasında oturmak varken her gün bir yerde, güneydoğuda erkese moral veriyor. Güneydoğuda ki her tepeyi her köyü isim isim bilir.
​Fetösü PKK'sı hala peşinde. Silopi'den Cizre'ye helikopterle giderken havada helikopteri vuruldu şüpheli bir uçaksavar mermisiyle, motoru duman çıkararak indi Cizre'ye. Haberiniz oldu mu? Yok. Çünkü basından uzak durur.
​Hani Mustafa Kemalin Askerleriyiz diyorsunuz ya. Metin Paşanın dedesi Kurtuluş savaşı şehidi, Altın madalyalı.

​Diyeceksiniz ki peki ne oldu da ekranlardan onu Partili Cumhurbaşkanının rakibi aleyhine yaptığı konuşmayı alkışlarken gördünüz?

​Cumhurbaşkanı Malatya'ya indiğinde görevleri gereği onu havaalanında karşılayanlar arasında Metin Paşa'da var. Cumhurbaşkanı onu bizzat yemeğe davet ediyor. Gitmeseydi derseniz ayıp olur çünkü beğenseniz de/beğenmeseniz de Cumhurbaşkanının davetine icabet edilir.

​O davette herşey kargaşa. Bir yandan Cumhurbaşkanına tezerrühat yapan gençler, bir yanda salonda alkışlar. Görüntüler iyice incelendiğinde yemekte Cumhurbaşkanı konuşurken Metin Paşa solunda bulunan TOBB başkanıyla sohbet ediyor. Sohbette ikiliden birisi(muhtemelen Metin Paşa) komik bir şey söylüyor ve tam gülmeye başladıkları sırada Cumhurbaşkanının, İnce hakkında söylediklerini salon alkışlamaya başlıyor ve Metin Paşa gülmeye devam ederken nedenini bilmediği alkışlara refleks olarak dahil oluyor. Videoya bakarsanız TOBB başkanının başı Metin Paşaya doğru eğik durumda ve o da konuştukları konuya gülerken alkışa dahil olmuş. Yani alkıştan iki saniye öncesini kameralar gösterse ikilinin sohbet ettiğini göreceksiniz. Ayrıca partili cumhurbaşkanı olduğu sürece bu tür kazara oluşacak manzaralara da alışsanız iyi olur. Bu arada Cumhurbaşkanı muhalefette İnce cumhurbaşkanı olsaydı yine aynı tepkiler farklı taraftan gelecekti. Bu da ayrı bir konu tabi ki.

​Diyeceğim o dur ki; sosyal medyada ve siyasette linç edilen Metin Temel, terfi için fetöye boyun eğmemiş, ölümü yakından defalarca görmüş ve 2 nci Ordu Komutanlığına kadar gelmişken, bu makamdan sonra ne için neyin yalakalığını yapacak? Eline daha ne geçecek? Böyle bir hayatı yaşayan bir insan kendini siyaseten satar mı sanıyorsunuz. Diyelim sattı. O zaman iki yıldır niye hala korgeneral rütbesinde? Neden onu orgeneral yapmadılar?

​Keşke, Muharrem İnce'nin danışmanları (ona tavsiyem yanına TSK'yı tanıyan birisini almasıdır) Metin Paşanın kim olduğunu inceleyip ona telefon açıp sorsalardı doğru cevabı alır, meydanlarda da ülkenin kahramanı böylece siyasete alet edilmezdi. ​

​Metin paşa neden mi açıklama yapmadı? O hiçbir zaman basınla konuşmadı ki şimdi çıksın konuşsun.

​Yani İnce'nin meydanlar da apoletlerini sökerim dediği kişi TSK'nın son yıllarda yetiştirdiği en mert, en milli, ömrünü dağlarda vatan için harcamış bir ADAM, bir LİDER'dir. Her apoletlerini sökeceğim dediğinde oy kaybetmektedir.

​Onun apoletlerini sökemezsiniz sadece emekli edersiniz bu da onun değil ülkenin kaybı olur ama o gönüllerin paşası olarak mezara kadar içimizde ki yerini korur.
​​

YORUM YAP