İki mikrop rejim entegre oluyorlar

İki mikrop rejim entegre oluyorlar
08.06.2018 10:47:45

Suud ile BAE arasındaki bir anlaşma çerçevesinde kurulan konseyde 44 stratejik konuda anlaşma sağlandı

Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan, 44 ortak stratejik proje ile ekonomik, kalkınma ve askeri entegrasyon için ortak bir vizyon açıklaması yaptı.

Anlaşmalar, Abu Dhabi'nin Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed ve Suudi Taç Prens Muhammed bin Salman'ın Cidde'deki Suudi-Emirati Koordinasyon Konseyi'nin ilk toplantısına başkanlık etmesinin ardından geldi.

Toplantının amacı, Suudi Arabistan-Koordinasyon Konseyi'nin Organizasyon Yapısı, hedeflenen proje ve programların uygulanması konusunda ortak işbirliğini hızlandırmak amacı olarak ilan edildi.

Konseyin vizyonu, iki ülkenin küresel ekonomi, insani gelişme ve siyasi, güvenlik ve askeri entegrasyon alanlarında küreselleşmesini ve halkları için refahı ve mutluluğu sağlamayı amaçlamak olarak açıklandı.

Toplantıda, “Biz en modern silahlı kuvvetleri oluşturan iki büyük Arap ekonomisiyiz. Suudi Arabistan ve BAE'nin ekonomileri, bir trilyon dolarlık gayri safi yurtiçi hasılatı temsil ediyor. Ortak ihracatımız global olarak dördüncü sırada ve 750 milyar dolara, artı altyapı projelerine her yıl 50 milyon AED'ye yatırım yapıyor ve bu da ikili işbirliğine büyük fırsatlar sağlıyor ”denildi.

İki ülke arasındaki bir anlaşma çerçevesinde kurulan ve BAE Başkanı Şeyh Halife bin Zayed ve Suudi Kralı Salman'ın direktifleri altında kurulan meclis konseyi, dünya ülkeleri arasındaki işbirliği için bir örnek teşkil ediyor ve bu arada Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleri arasındaki ortak eylemi pekiştiriyor.

Toplantının sonunda her iki lider de meclisin ilk toplantısının tutanağını imzaladı.

YORUM YAP