İğneli çilekler paniğe neden oldu, çare aranıyor

İğneli çilekler paniğe neden oldu, çare aranıyor
17.09.2018 21:19:40

Avustralya'da çileklerin içinden iğne çıkması paniğe neden oldu. Sağlık Bakanlığı bu girişimi "çok kötü niyetli suç" olarak tanımlarken, olay hakkında soruşturma başlatıldı.

İğneli çilek şikayetlerinin ilki, geçtiğimiz hafta Queensland'de süper marketten aldığı çilekleri yedikten sonra mide ağrısıyla hastaneye kaldırılan kişiyle başladı.

Bölgedekiler, çileklerin içinden çıkan iğneleri fotoğraflayarak sosyal medyada paylaştı.

Çilek satışları durduruldu

Hastaneye kaldırılanların sayısı artınca Queensland'deki tüm süper marketler, çilek satışlarını durdurdu.

Queensland'in ardından Viktorya ve Yeni Güney Galler eyaletlerinde de benzer şikayetler skandalın geniş ölçekli bir alana yayıldığına işaret etti.

SIRRI AÇIĞA ÇIKARANA 100 BİN AVUSTRALYA DOLARI 

Avustralyalı yetkililer, çileklere iğne konulmasıyla ilgili herhangi bir bilgiye sahip kişileri, durumu acilen polise bildirmeye çağırdı.

İlk kez Queensland eyaletinde duyulan, çileklere iğne koyan şüphelilerin yakalanmasına yardım edeceklere 100 bin Avustralya Doları (yaklaşık 440 bin TL) ödenecek.

Olayın sorumluları henüz bilinmemekle birlikte, Üreticiler Derneği şüphelinin önceden çilek sektöründe çalışmış ve işinden kızgın ayrılmış biri olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.

İĞNE SKANDALI ÇİLEK FİYATLARINI VURDU

Durumun giderek ciddileşmesi üzerine yetkililer, "Bu teşebbüs, sadece Queensland ve diğer bölgelerdeki aileleri etkilemekle kalmıyor, büyük bir endüstri de bu durumdan kötü etkileniyor" açıklamasını yaptı.

Üreticiler Derneği ise, tüketicilere çilekleri ikiye bölerek yeme çağrısında bulunuyor.

Ayrıca iğneli çilek skandalı, çilek fiyatlarında yarı yarıya düşüşe yol açtı. Avustralya'da çilekler üretim maliyetinin altında satılmaya başlandı.

Yeni Zelanda'da Avustralya'dan ithal edilen çilekler toplatıldı. Çileklerin içinde dikiş iğneleri bulunmuştu.

Avustralya'nın Queensland eyaletinde üretilen çileklerin içinde dikiş iğnesi bulunmasının tedirginliği ülke genelinde sürerken çilek krizi, Yeni Zelanda'ya da sıçradı. 

Yeni Zelanda'da Avustralya'dan ithal edilen çilekler marketlerden toplatıldı.

Ülkenin en büyük gıda şirketlerinden Foodstuffs ve Woolworths, Avustralya'dan çilek alımını durdurma ve marketlere dağıttıkları çilekleri halkın güvenliği için raflardan indirme kararı aldıklarını duyurdu.

İğneli çilek krizi, geçen hafta Avustralya'nın Queensland eyaletinde bir kişinin süper marketten aldığı çileği yedikten sonra karın ağrısı şikayetiyle hastaneye kaldırılmasının ardından başlamıştı. Çileklerin içine dikiş iğnesi yerleştirildiği ortaya çıkmıştı. Daha sonra iğneli çileklerden yiyen 9 kişi daha hastanelere başvurmuştu. 

Bu arada Queensland Başbakanı Annastacia Palaszczuk çileklere iğne yerleştirerek halkın sağlığını ve çilek sektörünü tehlikeye atan kişi veya kişilerin 10 yıla kadar hapse mahkum edileceğini açıkladı. 

Sorumlularla ilgili bilgi verenlere 100 bin Avustralya doları (yaklaşık 440 bin lira) para ödülü verileceğini belirten Palaszczuk, ‘‘Bu ciddi bir sorun. Queensland genelindeki ailelerden çilekten uzak durmalarını, eğer çilek satın aldılarsa da meyveleri çocuklara yedirmeden önce kesmelerini istiyoruz." ifadelerini kullandı. 

Avustralya Sağlık Bakanı Greg Hunt da kamu sağlığını tehlikeye atan krizle ilgili özel ekip kurulduğunu söyledi. Kurulan ekibin polisin yaptığı araştırmaya katkıda bulunacağını vurgulayan Bakan Hunt, ‘‘Amaç halkı korumak ve güvende tutmak.'' dedi.

BEŞ EYALETTE SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR

İçine iğne yerleştirilmiş çilekler, Victoria, Batı Avustralya, Yeni Güney Galler, Tazmanya ve Batı Avustralya eyaletlerinde de bulundu. 

Queensland Çilek Yetiştiricileri Derneği, iğnelerin söz konusu üretici firma ile sorun yaşayan bir çalışan tarafından yerleştirildiğini ileri sürüyor.

Ülkenin önde gelen süper marketleri, çilek satışlarını durdurma kararı aldı. Kararın ardından çilek fiyatları yarı yarıya düştü, üreticiler sektörde işçi sayısının azaltılacağını açıkladı.

YORUM YAP