Halkbank'ın çılgın kuru piyasaları karıştırdı

Halkbank'ın çılgın kuru piyasaları karıştırdı
31.08.2018 23:56:51

AKKALEMLER.COM ÖZEL

Halkbank'ın internet sitesinde yayınlanmaya başlayan düşük dolar ve euro kuru, Halkbank müşterilerinin akınına neden oldu.

Akkalemler.com'un ulaştığı kaynaklar, milyonlarca doların, euro ve altın alımının yapıldığını söyledi.

Piyasanın yarısı seviyesindeki kur bilgilerin sosyal medyada yayılması üzerine banka yönetimi harekete geçerek, halbank.com.tr'ye erişimi durdurdu.

Banka hesaplarından yapılan tüm işlemlere bloke konuldu.

BANKAYA NE OLDU?

Banka yönetimi, olup biteni anlamaya çalıştığı öğrenildi. Ancak hackleme ve bir çalışanın yanlış bir kur işlemi üzerinde duruluyor. 

Görüştüğümüz bankacılar ise, pirilerine peşkeş çekme ihtimimalinin imkansız olduğu, zira bankaların aşırı sıkı bir denetim geçtiğini dile getirdi.

En güçlü ihtimal, bankanın sitemine girilerek kur verilerinin değiştirilmesi. Bunun ise ABD gibi bir ülkeden yapılmış olma ihtimali üzerinde duruluyor.

KUR SÜREKLİ DÜŞÜRÜLDÜ

Bankanın sitesindeki önce 6,52 lira olan dolar kuru önce 5.0941'e düşürüldü. Sürekli düşen kurlar 3,8853'ye kadar geriledi. Ardından da sistem erişime kapatıldı.

 

BANKA YARIN AÇIKLAMA YAPACAK

Edindiğimiz bilgilere göre banka yönetimi yarın sabah, ilgili makamları bilgilendirecek ve Kamuoyunu Aydınlatma Platformu'na açıklama gönderecek.

BANKANIN İTİBARINA DARBE

gerekçe ne olursa olsun, olup bitenler bankanın itibarına zarar verdiğini ortaya koyuyor. Gelişmeler banka yönetiminin görevine son verilmesine kadar gidebileceği dile getiriliyor.

SOSYAL MEDYA ÇALKALANDI

HALKBANK'TAN BANKADAN AÇIKLAMA

"Bankamız internet sitesinde, gerek bilgilendirme amaçlı gerekse alım-satıma esas olarak yayınlanan döviz kurlarının sisteme aktarılmasında kullanılan dış kaynaklı 3. parti bir yazılımda meydana gelen sistemsel ve operasyonel bir hata nedeniyle, 31 Ağustos 2018 günü akşamı piyasa kapanışı sonrasında, kısa bir süre için, Bankamız döviz kurları olması gerekenden farklı olarak yayınlanmış ve internet şubesi üzerinden hatalı kur seviyelerinden kısıtlı sayıda işlem yapılabilmiştir. Söz konusu işlemlere derhal müdahale edilerek, müşterilerimizin ve Bankamızın zararına hiçbir şekilde sebebiyet verilmemiştir. Konuyla ilgili gerekli tedbirler alınmış olup, kontrol süreçleri sonrasında sistemimiz normal işleyişinde döviz alım-satım işlemlerine tekrar açılacaktır. Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur."

 

YORUM YAP