G7 ülkeleri Rusya’yı kınama konusunda birleşti

G7 ülkeleri Rusya’yı kınama konusunda birleşti
24.04.2018 00:59:49

ABD’li kaynaklara göre G7 ülkelerinin dışişleri bakanları Rusya’nın dünya dengelerini bozan hareketleri nedeniyle Rusya’ya karşı yaptırımların genişletilerek sürdürülmesi konusunda anlaştılar.

ABD'li kaynaklara göre G7 ülkelerinin dışişleri bakanları Rusya'nın dünya dengelerini bozan hareketleri nedeniyle  Rusya'ya karşı yaptırımların genişletilerek sürdürülmesi konusunda anlaştılar. Kaynakların belirttiklerine göre G7 toplantısının sonunda yayınlanan sonuç metninde, Rusya'nın Kırım'ı işgali ve Ukrayna'nın doğu bölgesindeki ayrılıkçı hareketleri desteklemesi nedeniyle, Rusya'nın kınanacağı belirtildi.

Metindeki ifadelerin Rusya'nın şimdiye kadarki anlaşmaz tutumu nedeniyle sert olacağı fakat yine de Rusya'ya bir açık kapı bırakılacağı belirtildi. Rusya'ya “eğer büyük bir devlet gibi davranmak istiyorsan bizimle birlikte hareket et” deneceği kaynakların ifadesinde yer aldı.

Metinde ayrıca Rusya'nın İngiltere'deki casus cinayetleri nedeniyle de suçlandığı ve kınanacağı belirtiliyor. Ukrayna Dışişleri bakanı Pavlo Klimkin: “Rusya'nın Ukrayna'yı batı devletlerine karşı istihbarat savaşı için test alanı olarak kullandığını” önceki ifadelerinde dile getirmişti.

UKRAYNA DESTEKLENMELİ

Klimkin, Rusya'nın Ukrayna üstündeki bu çabalarına karşı batı devletlerinin Ukrayna'nın yanında yer alması gerektiğini belirtti.

Kanada'lı diplomat Freeland Ukraynalı meslektaşıyla yaptığı görüşmede Putin'in dünyadaki dengesizliğin ana faktörlerinden biri olduğunu dile getirdi. Sözlerine devam eden Freeland Rusya'yı Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne ve egemenlik haklarına saygı göstermeye çağırdı.

G7 zirvesinde ayrıca dünyadaki nükleer silahlanma, İran'ın nükleer programı  ve Trump'ı memnun edecek ticari anlaşmaların içerikleri görüşüldü. Amerikalı temsilciye göre Avrupa'yla ticari anlaşma konusunda ilerleme sağlandı fakat daha istenilen seviyede olmadığı da kaydedildi.

YORUM YAP