FETÖ'cüler hâlâ her yerde

FETÖ'cüler hâlâ her yerde
14.07.2018 22:50:03

TRT Diyanet kanalında 22 Haziran’da yayınlanan Tasavvuf Musikisi programında güftesi Fetullah Gülen'e ait ''Bulanlar hakkı buldu'' isimli şarkının seslendirildiği ortaya çıktı. Konunun sosyal medyada gündem olmasının üzerine açıklama yapıldı.

TRT Diyanet kanalının 22 Haziran'daki yayınında saat 23:15'te ekranlara gelen görüntüde Tasavvuf Musikisi programında "Bulanlar hakkı buldu" isimli şarkının seslendirildiği ortaya çıktı. Birçok sosyal medya kullanıcısı bu görüntüyü paylaşarak tepki gösterdi.

DİYANET'TEN AÇIKLAMA

Bu görüntüler üzerine harekete geçen Diyanet İşleri Başkanlığı, konuya ilişkin internet sitesinden açıklamada bulundu.

Akit'in haberine göre bu açıklamada, "2012 yılı arşivlerinde yer alan Ahmet Hatipoğlu ile Tasavvuf Musikisi programının TRT Diyanet ekranında 22 Haziran 2018 tarihinde yayınlandığı ve yayın esnasında bestesi Devlet Musikisi Tasavvuf Müziği Korosu Şefi Ahmet Hatipoğlu'na ait olan bir eserin güftesinde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması elebaşı Fetullah Gülen'in isminin geçtiği fark edilmiştir. Gerekçesi her ne olursa olsun, böyle bir yanlışı tasvip etmek kesinlikle mümkün değildir" ifadeleri kullanıldı.

''PERSONELİN GÖREVİNE SON VERİLDİ''

Başkanlık tarafından söz konusu programla ilgili ihmalde kasıt ihtimalinin bulunup bulunmadığını saptamak üzere derhal harekete geçildiği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"23 Haziran 2018 tarihinde, yayından sorumlu personel hakkında idari soruşturma ivedilikle başlatılmıştır. İdari soruşturma neticesinde, sorumluluğu tespit edilen personelin görevine son verilmiş olup adli soruşturma süreci devam etmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı, din istismarı konusunda milletimizi bilinçlendirmeyi ve hain terör örgütü FETÖ ile mücadeleyi kesintisiz sürdürmektedir."

 rektor

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) eski Rektörü Adnan Kasman, Oloğanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan 701 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamudan ihraç edildi.

Yayımlanan KHK ile birlikte İzmir'den de birçok isim görevlerinden ihraç edildi. Listede dikkat çeken isimlerden biri de Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) eski Rektörü Adnan Kasman oldu.
 
Görev yaptığı dönem DEÜ'de barış bildirisine imza attıkları gerekçesiyle bazı akademisyenleri açığa alan Kasman, 15 Eylül 2017'de FETÖ sorşturması kapsamında Rektörlük görevinden alınmıştı. Kasman, son KHK ile kamudan ihraç edildi.
 
DEÜ'de ayrıca, 'Bu suça ortak olmayacağız' başlıklı bildiriye imza atan ve geçen yıl açığa alınan akademisyenlerden Prof. Dr. Cem Terzi, Prof. Dr. İzge Günal, Prof. Dr. Halil Resmi, Doç. Dr. Halis Ulaş ile İktisat Fakültesi'ndeki Prof. Dr. Yeşim Edis Şahin, Prof. Dr. Ayşen Uysal, Dr. Nuri Erkin Başer, Arş Gör. Aydın Arı, Arş. Gör. Serap Sarıtaş, Güzel Sanatlar Fakültesi'ndeki öğretim görevlisi Emel Yuvayapan, Mimarlık Fakültesi'ndeki Arş. Gör. Dilek Karabulut , Edebiyat Fakültesi'ndeki Arş. Gör. Özer Yersüven de kamudan ihraç edildi.
 
Son KHK ile DEÜ'de toplam 19 akademisyen görevden el çektirilmiş oldu. DEÜ' de ayrıca 3 personel daha görevden ihraç edildi.

 

YORUM YAP