Erdoğan'ın 'altın para' çıkışı bizim teklifimizdi

Erdoğan'ın 'altın para' çıkışı bizim teklifimizdi
24.04.2018 18:56:55

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugünkü AK Parti grup konuşmasında 'Milli ve yerli para ile kur oyununu bozacağız, altını belirleyici hale getirmenin adımlarını atacağız' dedi.

Yazarımnız Kemal Özer, "Altın Para Anonim Ortaklığı" başlıklı 4 Aralık 2017'deki makalesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çağrı yapıp, Altın Para Anonim Ortaklığı kurulmasını teklif edip şunları kaleme almıştı:

Son 40 yıldır dünya paraları herhangi bir güvenceye sahip değil.

Yani değeri sadece kaydî. Paranın ardında, devletin itibari varlığının dışında bir karşılık yok.

Son iki yazımızda da belirttiğimiz üzere hem Osmanlı'da, hem ABD'de, hem de pek çok ülkede para hazinedeki altın karşılığı kadar basılabilirdi.

Türkiye'nin yani Recep Tayyip Erdoğan'ın yapacağı en hayırlı icraat, Türk parasını altına endekslemek.

İşte o zaman hiçbir güç, Türk ekonomisini yıkamaz. Türk parası dünya ticaretinin başat parası haline gelir.

Dünyanın neresinde olursa olsun elinde Türk parası olan bilir ki, bunun bankada altın olarak değişmez bir karşılığı var.

Bunun yanı sıra Türkiye'nin yapabileceği çok mühim bir sistem daha var.

Onun adı da ‘Altın Para Anonim Ortaklığı'

ERDOĞAN HAREKETE GEÇTİ

Partisinin grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, dövizde son dönemde yaşanan yükselişe işaret ederek, "Kur üzerinde oynanan oyunların kayda değer bir ekonomik gerekçesinin ve derinliğinin olmadığı her geçen gün daha iyi anlaşılıyor" dedi.

Erdoğan, "Milli ve yerli para ile kur üzerinde oynanan oyunu bozacağız. Altını belirleyici hale getirmenin adımlarını atacağız" dedi.

Ekonomide geçen yıl elde edilen yüzde 7.4 lük büyüme oranının Türkiye ile ilgili olumsuz değerlendirmeler yapanlara verilen en güzel cevap olduğunu belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İnşallah bu yılda da ilk çeyrekte bu oranı yakalarsak, şimdiden söylüyorum hiç şaşmayın. Kur üzerinde oynanan oyunların kayda değer bir ekonomik gerekçesinin ve derinliğinin olmadığı her geçen gün daha iyi anlaşılıyor. Onun için şimdi bizim attığımız adım nedir? Milli para, yerli para. Milli ve yerli parayla birlikte inşallah bu kur oyununu da bozacağız. Hatta hatta bir diğer adımı daha söylüyorum, inşallah altını belirleyici hale getirmenin de adımlarını atacağız."

İŞTE KEMAL ÖZER'İN İLGİLİ YAZILARI

Altın para anonik ortaklığı

Osmanlı'nın 150 ton altınını kim çaldı?

Tek çözüm:Merkez Bankası'nı devletleştirmek

İŞTE ERDOĞAN KONUŞMASINDAN KESİTLER

 

YORUM YAP