Duterte'den tüm Müslümanları utandıran davranış: Soykırımdan kaçan Müslümanlara vatandaşlık...

Duterte'den tüm Müslümanları utandıran davranış: Soykırımdan kaçan Müslümanlara vatandaşlık...
27.02.2019 19:38:08

Filipinler Cumhurbaşkanı Rodrigo Duterte, Mymmar'saki Budist teröründen kaçan Rohingya'lı tüm mültecilere istemeleri halinde vatandaşlık vereceğini ilan etti. 

Filipin Belediyeler Birliği'nin Manila Otel'deki bir toplantısından önce açıklama yapan Duterte'nin çıkışı tüm İslam âleminin sefaletini bir kez daha gözler önüne serdi.

Geçen yılın nisan ayında Myanmar'da yaşananları “soykırım” olarak niteleyen Filipinler liderdi Duterte, "açık kapı politikası" gereği soykırımdan kaçan Rohingya'ya Müslümanlarının istemeleri halinde Filipinler vatandaşlığına geçebileceğini söyledi. 

Filipinler cumhurbaşkanının yeni teklifi, Bangladeş'in büyük miktarda barınma ve insani yardım bekleyen mazlumları sevindirdi. 

Şu an 750 binden fazla Müslüman soykırımdan kaçarak Bangladeş'e sığınmıştır. Türkiye'den başka pek kişmsenin sahip çıkmadığı mazlumlara uzanan Filipinler eli ilaç gibi geldi. 
 
Duterte, Cumhurbaşkanı Manuel Quezon'un zamanında da 1930'ların sonlarında Holokost'tan kaçan Yahudileri Filipinlere kabul ettiklerini sözlerine ekledi.

YORUM YAP