Dünya böyle bir imha görmedi

Dünya böyle bir imha görmedi
07.10.2018 12:28:44

İngiliz grafiti sanatçısı Banksy'nin müzayedede 1,4 milyon dolara alıcı bulan "Balonlu Kız" isimli eseri, sanatçının satılma ihtimaline karşı daha önce tabloya gizlediği öğütücünün çalışmasıyla parçalandı.

İngiliz grafiti sanatçısı Banksy'nin "Balonlu Kız" isimli eseri İngiltere'nin başkenti Londra'daki Sotheby's Müzayede Evi'nde açık artırmaya çıkarıldı.

Eser açık artırmada  1,04 milyon sterline (1,4 milyon dolar) alıcı buldu. Satışın hemen ardından resim, çerçevenin içine gizlenmiş kağıt öğütme makinesinin faaliyete geçmesiyle parçalara ayrıldı. Kısa sürede tamamlanan öğütme işleminin ardından eserin yarısı çerçevenin dışında parçalanmış halde kaldı.

Daha sonra Banksy, Instagram hesabı üzerinden tablonun imha edildiğini gösteren videoyu paylaşarak, altına "Açık artırmada satılma ihtimaline karşı, bir kaç yıl önce tablonun içine öğütücü yerleştirmiştim." diye yazdı. Video görüntüsünde, müzayede salonunda bulunan kişilerin eserin parçalanmasını gördükleri sırada şaşkınlıklarını saklayamamaları dikkati çekti.

Sotheby's Müzayede Evi olayla ilgili inceleme başlatırken, tabloyu kimin satın aldığı açıklanmadı.

  1. samimi samimi

    İnsanlar şu resmin nesine 1,4 milyon dolar verirler , hangi psikoloji bu kadar parayı bu resme layık görür? O parayla, o resmin satıldığı ülkede iş imkanı sağlansa aç çocuklar doyar...sokaklarda yatan kalmazdı aynı ülkede...araştırmalara harcanabilir, geri dönüşüm tesisleri yapılarak durağan olmayan dinamik bir işle dünyaya....tükettikleri dünyaya bir nefes olabilir....kesme işine gelince; acaba bu resmin bu kadar parayı değmeyeceğini mi anlatmak istedi ? diye düşünmek istiyorum...

YORUM YAP