'Çılgın Arap' Suud yolunda

'Çılgın Arap' Suud yolunda
14.11.2018 10:43:07

Türkiye ve Suud'a hayırlı olsun...

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, Trump'ın Suudi Arabistan  Büyükelçisi adayının Abizaid olduğu duyuruldu. 

John Abizaid'in ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığında (CENTCOM) en uzun  süreli görev yapmış asker unvanını elinde bulundurduğu vurgulanan açıklamada,  emekliliğinin ardından bazı düşünce kuruluşlarında terörle mücadele alanında  danışmanlık yaptığı belirtildi.

ABD Askeri Akademisinden mezun olan Abizaid, yüksek lisansını ise bu  ülkenin en saygın üniversitelerinden biri kabul edilen Harvad Üniversitesinde  Ortadoğu Çalışmaları Bölümünde tamamladı. 

Abizaid'in resmen elçi olarak atanabilmesi için Senatonun onayından  geçmesi gerekiyor.

Haber7

--------------------------------------------------------------

Muhtemelen pek hatırlayan olmayacaktır ama biz onu çok iyi hatırlıyoruz. Mattis'ten sonra Trump bir kuduz köpek daha buldu. Bu sefer "Çılgın Arap" lakaplı kuduz köpeğin adı John Abizaid. Ortadoğu'nun kan gölü olmasında büyük emeği vardır bu eski askerin. Bakın Körfez savaşında büyük emeği geçen bu askeri 2003 yılında İngiliz gazetesi nasıl anlatıyor:

Screenshot_3

Amerika Birleşik Devletleri, akıcı bir Arapça konuşan ve öğrencilik yıllarından beri bölgeyi tanıyan gizli silahının Körfeze gönderdi. 

Lübnan kökenli bir Kaliforniyalı olan General John Abizaid, geçtiğimiz günlerde Katar'a, patronu Gen Tommy Franks için Merkez Komuta karargâhının sorumluuğunu üstlenmek üzere geldi. 51 yaşında olan Abizaid'in Irak'la yapılacak savaşların yıldızı olması bekleniyor.

West Point'te askeri okul öğrencisi iken Abizaid “çılgın Arap” olarak ünlendi.  Yabancı dil ve kültürlerde eğitim görmüş yeni bir subay türünü yaratmayı amaçlayan seçkin Yabancı Bölge Memurları (FAO) programına katıldı.

Harvard'dan Orta Doğu çalışmaları yaptı ve Amman'da Ürdün Üniversitesi'nde bir yıl geçirdi. Ortalama bir öğrenci değildi, zamanının büyük bir bölümünü Ürdün özel kuvvetleriyle harcıyordu, şimdi işine yarayacak kontakları kuruyordu.

Çoğu FAO mezunu, entellektüellere güvenmeme eğiliminde olan bir ordunun onları kenara atması yüzünden sonuçta kendini bir askeri ataşelik görevinde kendini bulur.Ama bu durum Abizaid için geçerli değildir. 1991'deki Körfez savaşında savaşmasa da, sonrasında Kuzey Irak'a gönderildi ve Irak kuvvetlerini Kürt bölgelerinden uzak tutarak güvenli bölgeler oluşturulmasını sağladı.

Yarbayken taburundaki tek Arapça bilen kişi olarak  çoğu zaman kendini birliklerinden kopmuş Iraklı askerlerin konuşmalarını astlarına çevirirken buldu. Bir grup Iraklı ile anlaşmayı reddeden gergin müzakerelerden birinde Abizaid, ABD birliklerine şöyle dedi: "Beyler, silahlarınızı onlara doğrultmayın! Herkes sakin olsun ve mutlu görünsün."

Abizaid'in rahatlığı, Saddam'ın güçleri tarafından her zaman takdir edilmedi. Iraklı komutanlar şikayette bulunana kadar her gece kuzeydeki Dohuk kasabasından bir Iraklı birliği çıkartmak için adamları her gece mobil hoparlörlerden bangır bangır  Rolling Stones ve Beach Boys şarkıları çaldılar. 

1997 yılında, zorbalığa son vermek için West Point'in komutanı oldu. Aynı zamanda Pentagon'da, Genelkurmay Başkanı ofisinde görev yaptı.

Abizaid mülakat vermez. Bir meslektaşı şunları söyledi: "İhtiyacı olan son şey tanıtımdır. Ordumuzda, burnunuzu siperin üzerinde tutarsanız, vuruldunuz demektir."

İşte İngiliz gazetesi 2003 yılında böyle anlatmıştı Abizaid'i:

Kısaca diyebiliriz ki eğer onaylanırsa Abizaid hem Suud'a hem de Türkiye'ye "hayırlı olsun"...

 

 

 

 

YORUM YAP