Böcek sokmuşsa ne yapmalı?

Böcek sokmuşsa ne yapmalı?
02.07.2018 22:19:36

Böcek sokması genellikle büyük bir sağlık sorununa neden olmasa da ciltte kaşıntı ve kızarıklıklara sebebiyet verebilir. Tanımadığınız böcek ısırmalarında, kalp çarpıntısı yapan veya uyku getiren ısırma gibi durumlarda acil servise müracaat gerekebilir. İşte basit önlemler:

SOĞUK KOMPRES

Böcek ısırması kaşıntı ve ağrıya sebep olabilmektedir. Kaşıntıyı geçirmek için soğuk kompres deneyebilirsiniz. Soğuk kompres cildi uyuşturarak kaşıntıyı kısa süreliğine de olsa geçirir. Böcek veya arı ısırması sebepli kas ağrı ve spazmlarını da kontrol altına alabilir.

1- Yumuşak bir havlunun içine bir avuç buz parçaları koyun
2- Bunu böcek ısırığı üzerinde en fazla 10 dakika bekletin
3- Ağrı ve kaşıntı geçinceye dek bu uygulamayı tekrarlayın.

DİKKAT: Buzu direkt olarak ısırık üzerine uygulamayın, cildi tahriş edebilir.

BAL

Balda evde deneyebileceğiniz etkili yöntemlerdendir. Antiseptik, anti bakteriyel ve iltihap sökücü özellikleri sayesinde iltihap, ağrı ve kaşıntıyı hafifletir. Dahası iyileşmeyi hızlandırır. 

1- Öncelikle böcek ısırığı olan bölgeyi temiz bir suyla yıkayın ardından biraz bal sürün. Birkaç saat beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Yöntemi 3 gün boyunca günde 2 kez tekrarlayın.

2- Diğer bir yöntem ise eşit oranda bal ve toz zerdeçalı macun kıvamına gelinceye dek karıştırın. Bunu böcek ısırığı üzerine uygulayıp 20 ila 30 dakika bekletin.  Ardından soğuk su ile durulayın. Bu yöntemi de günde 2 kez tekrarlayın. 

SALİSİLİK ASİT

Böcek ısırığı sonucu oluşan iltihap ve ağrıyı kısa sürede kontrol altına almak için aspirin kullanabilirsiniz.  Aspirin bölgeyi temizlerken iyileşmeyi hızlandırır. Dahası, güçlü iltihap sökücü özellikleri sayesinde şişlik ve iltihabı etkili bir şekilde kontrol altına alır. 

1- 1 veya 2 aspirini biraz su ilde ezerek macun kıvamına getirin.  Ardından böcek ısırığı üzerine sürüp 20 ila 30 dakika bekletin.  Ardından ılık su ile durulayın. İhtiyaç duydukça bu uygulamayı tekrarlayın

2- Küçük ısırıklar için, böceğin ısırdığı bölgeyi nemlendirin ve aspirini sürün.

KARBONAT

Karbonat böcek ısırığı kaynaklı kızarıklık ve kaşıntıyı azaltmada etkili yöntemlerden biridir.  Doğal bir asit nötrleyici olarak görev görerek kızarıklık, kaşıntı ve sızıyı rahatlatır. 

1- 1 tatlı kaşığı karbonat ve biraz suyu karıştırarak macun kıvamına getirin.  Bunu böcek ısırığı üzerine sürün. 2-3 gün, günde iki kez bu uygulamayı tekrarlayın.
2- Diğer etkili bir yöntem ise 1 bardak karbonatı soğuk duş suyuna katın. Güzelce karıştırın ve bu suda 15 dakika kadar oturun. Ardından vücudunuzu kurulayın.  Bunu da gönlük olarak tekrarlayın.

DİKKAT: Karbonatın açık yara ve kırıklar için kullanımı uygun değildir.

ELMA SİRKESİ

Elma sirkesi de böcek ısırığı için etkili bir doğal yöntemdir.  Elma sirkesini asidik doğası sızı ve kaşıntıyı geçirmeye yardımcı olur. Doğal bir disinfektant görevi görerek enfeksiyon riskini azaltır.

1- 2 - 3 tatlı kaşığı elma sirkesi ile eşit miktarda suyu karıştırın. Bu karışıma bir pamuk batırarak böcek ısırığı üzerine sürün.  15 dakika beklettikten sonra durulayın.  Bu uygulamayı 2-3 gün boyunca günde iki kez tekrarlayın.
2- Diğer bir yöntem ise 2 bardak elma sirkesini duş suyuna eklemektir. Bu suda 15 dakika beklettikten sonra kurulanın  ve kuruluğu engellemek için nemlendirici uygulayın. Bunu günde 2 kez tekrarlayın.

PAPATYA

Papatya böcek ısırığı için oldukça faydalıdır. İçinde bulunan tahriş önleyici ve iltihap sökücü özellikleri sayesinde cildi yatıştırıp kaşıntıyı geçirir, iltihabı azaltır ve iyileşmeyi hızlandırır.

1- 2 bardak papatya çayını buzdolabında soğutun.  Ardından içine temiz bir bez veya peçete batırıp böcek ısırığı üzerine  tutun. Bu yöntemi de birkaç gün boyunca günlük olarak tekrarlayın.
2- Diğer bir yöntem ise; 4 veya 5 damla papatya yağı ile 1 tatlı kaşığı hindistancevizi veya zeytinyağını karıştırın. Bu karışımı böcek ısırığı üzerine günde birkaç kez sürerek kaşıntı ve kızarıklıktan kurtulun.

ALOE VERA

Yaygın bir doğal bitki olan aloe vera değişik türde birçok böcek ısırığı için çok faydalıdır. İçindeki jeli güçlü iltihap sökücü özelliklere sahip olup böcek ısırığı kaynaklı kaşıntı ve ağrıyı rahatlatır  Aynı zamanda enfeksiyon oluşumunu da engeller. Dahası, içinde bulunan doğal antiseptik özellikler sayesinde cildi yeniler.

1- Aloe vera yaprağından biraz jel çıkartın ve ardından böcek ısırığı olan bölgeye sürün. Kendi kendine kurumaya bırakın ve ardınan durulayın. Bu uygulamayı günde birkaç kez tekrarlayın.
2- Alternatif bir yöntem ise; eşit miktardaki zerdeçal ve aloe vera jelini karıştırıp macun kıvamına getirin. Ardından böceğin ısırdığı bölgeye sürün. 30 dakika beklettikten sonra soğuk su ile durulayın. Bu işlemi de günde 2 veya 3 kez uygulayın.

YULAF

Eğer böcek ısırığı kaynaklı yoğun kaşıntı yaşıyorsanız yulaf imdadınıza koşuyor. Yulaf içinde bulunan tahriş önleyici, iltihap sökücü ve yatıştırıcı özellikleri sayesinde kaşıntıyı geçirir. 

Eşit miktarda yulaf ve suyu bir kasede karıştırıp macun kıvamına getirin. Ardından bu karışımı böcek ısırığı üzerine sürüp bir bandajla sarın, 10 dakika bekletin. Daha sonra ılık su ile durulayın. İhtiyaç halinde bu uygulamayı tekrarlayın.

 

YORUM YAP