Başbakan adayından itiraf: Sınırları korumaya yeterli ordumuz yok

Başbakan adayından itiraf: Sınırları korumaya yeterli ordumuz yok
25.04.2018 11:06:50

Ermenistan’da eski Başbakan Serj Sarkisyan’ı istifaya zorlayan protesto hareketinin lideri Nikol Paşinyan, Başbakan olmaya hazır olduğunu söyledi ve Ermenistan'ın şu anda tüm sınırları korumaya yeterli ordusu olmadığını itiraf etti.

Başkent Erivan'daki basın brifinginde konuşan Paşinyan, “Eğer halkımız bana böyle bir sorumluluk verirse başbakan olmaya hazırım. Böyle olacağı yönünde güçlü bir ihtimal var” dedi. Muhalif lider, seçmenlerin yüzde 90'ının onu desteklediğinden emin.

'CUMHURİYET PARTİSİ DÖNEMİ SONA ERDİ'

Başbakanlık görevine bir halk temsilcisinin gelmesi gerektiğinin altını çizen Paşinyan, “Cumhuriyet Partisi dönemi sona erdi” dedi.

Geçiş hükümetiyle ilgili görüşmelerde sadece mevcut Başbakan Vekili Karen Karapetyan ile konuşmak istemediğini kaydeden muhalif lider, “Biz Cumhuriyet partisi ile konuşacağız. Görüşmelere başbakan vekili dışında parlamento başkanı ve parlamentodaki çoğunluğun lideri de katılmalı” ifadelerini kullandı.

'PARLAMENTER YA DA BAŞKANLIK SİSTEMİ OLABİLİR'

Geçiş hükümetin temel görevinin, önümüzdeki 2-3 ayda yapılacak erken seçimlere hazırlık çalışmaları olduğunu söyleyen Paşinyan, yönetim sisteminin hangi şekilde olacağının öneminin olmadığını belirterek, “Ülkede parlamenter de başkanlık sistemi de olabilir” dedi.

Devrimi mantıklı sona getirinceye kadar gösterilere ara verme niyetinde olmadıklarını dile getiren Paşinyan, eski ülke yöneticilere karşı kavuşturmaların olmayacağını kaydederek, “İktidarın barışçıl biçimde transfer edileceğini umuyoruz ve bu konu üzerinde çalışıyoruz” diye ekledi.

Batı, Rusya veya İran yanlısı olmadıklarını söyleyen Paşinyan, “Herhangi bir ülkeyle ilişkileri, başka ülkelerle ilişkilere zarar vererek geliştirme niyetinde değiliz. AB, Rusya ve ABD ile ilişkiler bizim için önemli. Ama bunlarla ilişkiler, diğerlere zarar verecek şekilde geliştirilmeyecek” diye açıkladı.

'ERMENİSTAN'I KORUYACAK ORDUMUZ YOK'

Ermenistan'daki Rus askeri üssüne de değinen muhalif lider, “Halihazırda bununla ilgili bir sorunumuz olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü sadece Türkiye değil Azerbaycan'la olan sınırımızı da koruma konusunda büyük sorunlarımız var. Gerçek şu ki Ermenistan'ın şu anda tüm sınırları korumaya yeterli ordusu yok. Bu, iktidarda kim olursa olsun tüm Ermeni hükümetlerinin dikkate alması gereken politik bir gerçeklik” ifadelerini kullandı.

Rusya'yla ilişkilerin çok önemli olduğunu söyleyen Paşinyan, “Biz dost, kardeş ülkeleriz. Ama bu, sorun olmadığı anlamına gelmez. İktidara gelirsek bu sorunları çözme niyetindeyiz” dedi.

Muhalif lider, “Ermenistan-Rusya ilişkileri, Ermeni halkının çıkarlarından hareketle inşa edilmeli” diye kaydetti.

İktidara gelmeleri durumunda ani jeopolitik harekette bulunma niyetinde olmadıklarını dile getiren Paşinyan, “Partimiz hiçbir zaman Ermenistan'ın Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü çıkması gerektiğini söylemedi. Avrasya Ekonomik Birliği'nden çıkış da sadece referandum yoluyla gerçekleşebilir” diye ekledi.

"KADİFE DEVRİM KAZANDI"

Ermenistan'da Sarkisyan ile yaptığı 3 dakikalık görüşme sonrasında gözaltına alınan ve serbest bırakılan muhalif lider Nikol Paşinyan, Serj Sarkisyan'ın istifasına ilişkin 'Kadife Devrim kazandı' açıklamasında bulunmuştu.

RUSYA YAKINDAN İZLİYOR

Ermenistan'da, Serj Sarkisyan'a yönelik eleştirilerden biri de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yakın olmasıydı. Vladimir Putin'in sözcüsü Dmitry Peskov Pazartesi günü gazetecilere yaptığı açıklamada, Erivan'daki gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyledi. Dmitry Peskov, Ermenistan'ın Rusya için "çok önemli bir ülke" olduğunu vurguladı. Peskov, Rusya'nın müdahalede bulunup bulunmayacağı şeklindeki bir soruya ise "Yaşananlar Ermenistan'ın içişi. Rus müdahalesi hiçbir şekilde uygun olmaz" cevabını verdi.

PAŞİNYAN KİMDİR?

Ermenistan Parlamentosu'nun üyelerinden Paşinyan, istifa eden Başbakan Serj Sarkisyan karşıtı protesto gösterilerinin önde gelen ismiydi. Paşinyan ile birlikte iki muhalif lider ve 200'e yakın gösterici de protestolar sırasında gözaltına alınmışlardı. Serj Sarkisyan'ın 2 dönem süren cumhurbaşkanlığının ardından başbakan olması sonrası Ermenistan'ın başkenti Erivan'da 11 gün boyunca gösteriler düzenlenmişti.

Ermenistan'da 2015'te yapılan referandumla Başkanlık Sistemi'nden Parlamenter Sistem'e geçildi. Bu referandumun ardından yürütme yetkileri de cumhurbaşkanından başbakana verildi. Ermenistan Anayasası'na göre, cumhurbaşkanı 5 yıllığına seçiliyor ve bir kişi en fazla 2 dönem bu görevde kalabiliyor. O dönemde Sarkisyan'a, 2 dönem cumhurbaşkanlığı yapmasının ardından bir daha seçilemeyecek olmasından dolayı yürütme yetkisini başbakana aktaran bir sisteme geçiş yapmak istediği eleştirileri yöneltilmişti. Sarkisyan ise bu eleştirileri reddetmiş ve başbakan olmayacağını açıklamıştı. Ancak geçen hafta Salı günü Ermenistan Parlamentosu, Sarkisyan'ı başbakan seçmişti. Bu gelişmenin ardından da geniş katılımlı protestolar başlamıştı.

 

YORUM YAP