Amerika ile mücadele gücü olmayan Avrupa, Türkiye'nin arkasına gizleniyor

Amerika ile mücadele gücü olmayan Avrupa, Türkiye'nin arkasına gizleniyor
27.09.2018 11:19:46

İlk trene Fransa binmişti. Macron, küreselci Rothschildlerin elemanı. Trump küreselçilere karşı. Trump ile mücadele edebilen tek ülke neredeyse Türkiye.

Dolayısıyla Trump'a karşı olan herkes Türkiye'nin ardındaki safta yer alıyor. Safa ilk girenlerden biri olan Macron... Sonra Almanya, Hollanda ve Belçika girdi safa... Önceki gün onlar konuştu, beyaz bayrak salladı. Şimdi ise Macron.

15 Temmuz'da NATO üyeliğimizi hatırlamamışlardı. Şimdi birden bire akıllarına düştü...

Fransa Cumhurbaşkanı, NATO üyeliğini hatırlatarak Suriye'de Türkiye'ye saygı duyulması gerektiğini söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Birleşmiş Milletler'de gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Suriye'de yaşananlara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Macron, Türkiye'nin bölgedeki rolüne de değindi.

"TÜRKİYE NATO ÜYESİ..."

"Türkiye'nin güvenlik konusu göz önünde bulundurulmalı ve buna saygı duyulmalıdır." diyen Fransa Cumhurbaşkanı, "Türkiye'ye karşı şeffaf olunmalı çünkü Türkiye, Astana sürecinin bir parçasıdır ve Suriye'nin kuzeyindeki duruma iyice dahil olmuş durumda. Ayrıca Türkiye'nin bir NATO üyesi olduğunu da hatırlatmak isterim." ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler'de bir araya gelen Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Macron, oldukça samimiydi.

İki liderin görüşmesi, objektiflere böyle yansıdı.

MACRON'DAN AZ ÖNCEDE LAVRENS TİPLİ ADAM KONUŞMUŞTU

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, Rusya ve Türkiye'nin İdlib mutabakatını 'harika' diye niteledi. Suudi bakan anlaşmanın 'olumlu bir gelişme' olduğunu kaydetti.'Suudi Arabistan'ın İdlib konusunda yapılan anlaşmayı nasıl değerlendirdiği' sorusuna yanıt veren el Cubeyr "Harika, harika" cevabını verdi.

Geçen hafta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Soçi'de görüşmüş ve İdlib'de 15 Ekim itibarıyla silahlardan arındırılmış bölge kurulması konusunda anlaşmaya vararak, 'İdlib Gerginliğin Azaltılması Bölgesindeki Durumun İstikrara Kavuşturulmasına İlişkin Mutabakat' belgesini imzalamıştı.

'OLUMLU BİR GELİŞME'

Cubeyr açıklamasında İdlib çevresindeki sorunun müzakereler yoluyla çözülmesini umduğunu da söyledi. Cubeyr "Çatışmaların arttığı bir durumdan kaçınmak her zaman için olumlu bir adım. Bu konunun müzakereler yoluyla çözülmesini umuyoruz. Bence bu olumlu bir gelişme" diye konuştu.

Suudi bakan Suriye'de Rus İl-20 uçağının düşürülmesi sonrası Moskova'nın Suriye'ye S-300 hava savunma sistemi gönderme kararı alması konusunda Riyad'ın tutumunun ne olduğuyla ilgili soruya ise yanıt vermekten kaçındı. 

YORUM YAP