AK Parti'nin darbe ve İsrail sever vekili tepki çekti

AK Parti'nin darbe ve İsrail sever vekili tepki çekti
23.07.2018 22:10:05

Bedelli askerlik tartışmaları sürerken AK Parti İstanbul milletvekilinin sözleri tüm ülkeyi şaşkına çevirdi. İsrail sevdalısı sözlere partiden nasıl bir tepki geleceği merak konusu oldu.

Bedelli askerlik teklifin 2. maddesi üzerinde iktidar ve muhalefet tarafından toplam 6 önerge verildi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Şirin Ünal imzasıyla verilen ve kabul edilen önergeyle bedelli askerlikten yararlanmak için 28 gün temel askerlik eğitim şartı 21 güne indirildi.

AK PARTİLİ VEKİLDEN ÇİRKİN BENZETME

Eski bir asker olan, AK Parti İstanbul Milletvekili Şirin Ünal, önergesini açıklarken yapğtığı "İsrail ciddi tehditlere maruz kaldığı için..." diye devam eden cümleyi kamuoyunda büyük tepkiye nedne oldu.

Profesyonel yapının dünyada sadece bir iki ülkede uygulanabildiğini ifade eden Ünal, çoğu ülkede Türkiye'deki gibi karma model bulunduğunu belirtti. 

Ünal, İsrail ciddi tehditlere maruz kaldığı için burada farklı bir sistem bulunduğuna işaret ederek, "İsrail'de liseyi bitiren bütün erkek ve kadınlar, temel askerlik eğitimini geçtikten sonra üniversite eğitimine devam ediyorlar. Genel harp şartlarında silah altına alınacak gençlerin, asgariden temel askerlik eğitimini almalarını çok önemsiyoruz." dedi.

Kabul edilen 2. maddeyle askeri hizmetin gerektirdiği ve TSK'nın ihtiyaç duyduğu erbaş ve er sayısı dikkate alınarak bedelli askerlikte yaş sınırı 31 Aralık 1993 tarihi de dahil bu tarihten önce doğanlar olarak belirlendi.

Teklife göre, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte, her ne sebeple olursa olsun askerlik yapmayıp 31 Aralık 1993 tarihinden önce doğan, bedelli askerlikten yararlanmak isteyen yükümlüler, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay içinde askerlik şubelerine veya yurt dışı temsilciliklerine başvuracak. 

Askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmaları için başvurularda 15 bin Türk lirası veya Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz satış kuruna göre ödeme tarihindeki karşılığı kadar konvertibl yabancı ülke parasını bir defada ödemeleri ve 21 gün temel askerlik eğitimini yerine getirmeleri gerekecek.

MEĞER BU İLK DEĞİLMİŞ

sirinunal

TBMM Darbe Araştırma Komisyonu'nun ilk toplantısında AK Parti İstanbul Milletvekili, emekli Tümgeneral Şirin Ünal'dan ilginç bir çıkış geldi. Ünal, "Siyasiler çok iyi yönetti de askerler durup dururken mi darbe yaptı?" diye sormuş ve tepkilere neden olmuştu.

Şimdi halk soruyor biz bu kişiye mi oy verdik?

 

YORUM YAP