ABD ve dolar geri vitese taktı...

ABD ve dolar geri vitese taktı...
25.09.2018 11:48:14

'ABD, Brunson konusunda Türkiye'ye baskıyı azaltıyor'

Pempeo'nun Brunson ile ilgili açıklamaları sonrasında ABD basınında da gündem Brunson oldu. Wall Street Journal'da yer alan bir yazıda 'ABD, Brunson konusunda Türkiye üzerindeki baskıyı azaltıyor' ifadeleri yer aldı.

Dün ABD'nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal, Brunson'ın bırakılacağı iddiasına yer vermişti.

bu sebeple ABD'nin Brunson konusunda Türkiye'ye uyguladığı baskıyı azaltma kararı aldığını yazmıştı. Gazeteye göre, rahip Brunson'ın serbest kalabileceği “sinyalini” veren Türk yetkililer, bunun olabilmesi için, Amerikalı din adamının ABD'ye gönderilmesi konusunda Washington'ın uyguladığı baskıyı sonlandırması gerektiğini söylüyor.

Gazetenin Türkiye büro şefi David Gauthier-Villars ve Washington muhabiri Dion Nissenbaum tarafından kaleme alınan haberde, Beyaz Saray'ın Brunson konusunda Türkiye'ye uyguladığı baskıyı azaltma kararı aldığı da yazılıyor. Bu kararın arkasında, Türkiye'nin ekonomik problemlerinin, gelişmekte olan diğer piyasalara sıçrayabileceği korkusu olduğu ifade ediliyor.

Dolarda düşüş, borsa 100 bini aştı

Dün 6.15 seviyesine kadar gerileyen dolar/TL, bu sabah ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'nun Papaz Brunson ile ilgili açıklamalarının da etkisiyle 6.0686'ya kadar indi. Borsa ise güne 100 bin puanın üzerinde başladı.

Dolar/TL, dün gelişmekte olan ülke para birimlerine girişler ve Türk bankacılık sektörüne ilişkin artan iyimserlikle ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun açıklamaları sonrası bu sabah 6.0686 seviyesine kadar geriledi. Kur şu sıralar yüzde 0,75 düşüşle 6,1065'ten işlem görüyor.

Aynı dakikalarda euro/TL yüzde  0,72 azalışla 7,1880'den, sterlin/TL de yüzde 0,79 değer kaybıyla 8,0145'ten  alıcı buluyor.

Borsa İstanbul Endeksi ise yeni güne yüzde 0.55 artışla başladı. Endeks böylece 1 Haziran'dan bu yana ilk kez açılışta 100 bin puanı aşarak güne 100 bin 97 puandan başlamış oldu.

Analistler, bugün yurt içinde veri akışının zayıf olduğunu, ABD'de  açıklanacak tüketici güven endeksinin takip edileceğini belirterek, ABD'de  Birleşmiş Milletler 73. Genel Kurulu görüşmelerine katılmak için New York'ta  bulunan ülke liderlerinin, yaptıkları ikili görüşmeler ve konuşmaların  piyasaların odağında olacağını kaydetti.

Dolar/TL'de teknik açıdan 6,00 seviyesinin destek konumunda  bulunduğunu, bu seviyenin kırılması durumunda 5,70 seviyesinin gündeme geleceğini  söyleyen analistler, 6,15'in ise direnç olarak izleneceğini dile  getirdi.

 

 

YORUM YAP