AB dev misillemeye hazırlanıyor

AB dev misillemeye hazırlanıyor
03.07.2018 01:36:50

ABD Başkanı Donald Trump, ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 gümrük tarifesi uygulamış, AB buna 2.8 milyarlık ek vergiyle karşılık vermişti. Trump ardından Avrupa'yı, AB ülkelerinde monte edilen tüm arabalara yüzde 25'lik ek bir gümrük vergisi uygulamakla tehdit etmişti. Söz konusu tehdit AB'yi çok öfkelendirdi. 

MANTIKSIZ BİR KARAR 
AB Komisyonu'nun yaşanan karşılıklı ticari anlaşmazlıklar konusunda ABD Ticaret Bakanlığı'na gönderdiği mektup basına sızdı. 10 sayfalık mektupta, ABD'nin Avrupa Birliği'nden otomobil ve otomobil parçaları ihracatı için istediği gümrük tarifelerinin ‘haksız ve mantıksız olduğu' belirtildi. Mektupta “Eğer Donald Trump, otomobil ithalatından vergi alırsa, Avrupa Birliği de ABD'ye 294 milyar dolarlık karşı vergi tedbiri uygulayabilir” denildi. 

ÇALIŞMALAR TAMAM 
Mektupta, bu rakamın Amerika'nın 2017 yılındaki ihracatının yüzde 19'una denk geldiği vurgulandı. Avrupalı otomobil üreticilerinin geçen yıl ABD'de 2.9 milyon araç ürettiği belirtilen mektupta, bunun ABD otomobil üretiminin yüzde 26'sı olduğu ve yüz binlerce kişiye istihdam sağladığı ifade edildi. Trump geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, hükümetin konuyla ilgili çalışmalarını tamamladığını ve ABD'nin bu konuyla ilgili yakında harekete geçeceğini açıklamıştı. 

İş dünyası rahatsız

ABD'nin en büyük iş örgütü ve Cumhuriyetçi Parti'nin en yakın müttefiklerinden olan ABD Ticaret Odası, Donald Trump'ın ticarette gümrük vergileri politikasına muhalefet için bir kampanya başlattı. Oda Başkanı Tom Donohue konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Yönetim, ekonomik ilerlemeyi zora sokma tehdidi yaratıyor. Özgür ve adil ticareti sağlamanın yolu bu değil” ifadelerini kullandı. 

YORUM YAP