Can Kemal Özer

16 Nisan'da ne yapmalı?

20.03.2017 00:02:30

Arı kovanına bir bakın kraliçe dışında bir lider var mı? Yok, çünkü bir kovanda iki kraliçe olmaz. Olursa savaş çıkar. Arılar nesillerinin devamı için ya başına bir kraliçe tayin ederek oğul oluşturur, ya da zayıf düşmüş olan kraliçeyi yok edip, başlarına yeni bir kraliçe geçirmek şeklinde iki yol izlerler.

Benzer durum tüm canlılar için de geçerlidir. Hiç bir canlı grubunun iki lideri yoktur. Zira ikiliğin olduğu yerde ihtilaf ve hezimet oluşur.

Bütün devletlerde son sözü bir kişi söyler. Aksi durumda ortada ya devlet kalmaz, ya da kalana devlet denmez. Kalan şey gelenin geçenin şamar oğlanı olur.

Şu an kurtulmak istediğimiz şey de bu ikilik değil mi?

Kulların yaptığı işler her zaman nakıstır. Çünkü kul nakıstır.

Ülkemizde yapılan hangi kanun mükemmeldir? Hiçbiri çünkü kul ya bu kadar yapabilir, ya da demokrasi denilen şey iyinin yapılmasına izin vermez. Binaenaleyh demokrasi zaten tam da bu neden için var.

Tarihe ya da Türklerin tarihine bir bakarsanız, devletteki iki başlılığın ya da kardeşler arasındaki saltanat kavgalarının devleti ne hale getirdiğini görürsünüz. Koskoca Büyük Selçuklu Devleti iki kardeşin taht kavgası yüzünden parçalanır. İhtiras Hunları ne hale getirmiş bir bakın!

Bir kervana bir lider gerek. İki lider kervanı paramparça eder.

Bir grup arkadaş uzun bir seyahate çıksa birini lider seçmemiş ise her kafadan bir ses çıkar. Dostlukla başlayan gezi, küslükle ve düşmanlıkla bitebilir.

İşte o yüzden Peygamberimiz Muhammed Mustafa (s.a.v) iki kişi yola çıkacaksa birinin reis seçilmesini emir buyurur.

CHP'nin iki genel başkanlık makamı olsa sadece iki kafadan iki ayrı ses çıkmaz. Aynı zamanda ortaya iki CHP çıkar. Bu diğer partiler için de böyledir.

Çünkü fıtrat ikiliğe karşıdır. Kâfirlerin iddia ettiği gibi haşa birden fazla ilah var olsaydı kâinatta düzen mi olurdu?

Mesele gayet net: Bir köyde iki ağa olmaz. Bir mahallenin iki muhtarı olmaz. Bir evde iki aile reisi olmaz. Olursa o aile parçalanır. Bugünkü ailede hem kadına, hem erkeğe verilmeye çalışılan şeyin amacı da aileye felaketler yaşatmaktır.

İşte bu yüzden Türkiye çift başlılıktan kurtulmalıdır. Bu nedenle 16 Nisan büyük bir fırsattır ve mutlaka EVET demeyi gerektirir.

  1. talha talha

    evet kemal bey yerinde tesbitler,güzel örnekler

  2. ALİ HAYDAR ALİ HAYDAR

    Mesele gayet net: Bir köyde iki ağa olmaz. Bir mahallenin iki muhtarı olmaz. Bir evde iki aile reisi olmaz. Olursa o aile parçalanır. Bugünkü ailede hem kadına, hem erkeğe verilmeye çalışılan şeyin amacı da aileye felaketler yaşatmaktır.(ÇOK GÜZEL VE YERİNDE BİR TESBİT, AİLEYE BAKAN YÖNÜ DE ISKALANIYOR MAALESEF.)

  3. kamil kamil

    Kemal abi ilk defa bu kadar kısa yazınızı görüyorum ama olsun kısa olmuş ,öz olmuş.

YORUM YAP