Suud iyice tuhaflaştı

Suud iyice tuhaflaştı
25.04.2018 18:11:32

Müslüman halkların gözünde gittikçe küçülen ve değersizleşen Suud rejimi her geçen gün yeni tuhaflıklar sergiliyor

ABD askerlerinin Suriye'de kalmasından kaynaklanan masrafları kimin ödeyeceği konusu Ortadoğu'da söz düellosuna dönüştü.

ABD'nin koordinasyonuyla IŞİD'e karşı oluşturulan koalisyonun giderlerinin kimin tarafından ödeneceği konusu Suudi Arabistan ile Katar arasında resmi restleşmeye doğru gitmeye başladı.

TRUMP: ÇEKİLİRSEK BAZI REJİMLER ÇÖKER

ABD Başkanı Trump Washington'da Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron ile görüşmesi sırasında Suriye ile ilgili açıklamasında ABD'nin Ortadoğu'da kaldığı 18 yıl içinde 7 trilyon dolar askeri harcama yaptığını, ABD'nin bölgede koruma sağlamaması halinde bazı ülkelerin bir haftada çökebileceğine vurgu yapmıştı. Ortadoğu ülkelerinin ABD'nin masraflarını karşılaması gerektiği konusunu yeniden gündeme getirmişti.

SUUDİ ARABİSTAN: MASRAFLARI KATAR ÖDESİN

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr, bu konuşma üzerine yaptığı açıklamada ABD'nin Suriye'deki giderlerinin Katar'ın ödemesi gerektiğini, çünkü ABD'nin Katar'da askeri üssünün bulunduğunu, ABD'nin koruması olmasa Katar yönetiminin bir hafta içinde düşeceğini söyledi.

Cubeyr, "Eğer ABD Katar'daki üssünü geri çekerse Katar rejimi bir haftadan kısa sürede düşer. ABD Katar'daki üssünü boşaltmadan önce Katar'ın askeri güçlerini Suriye'ye göndermesi gerekir" dedi.

Katar'a karşı düşmanlık besleyen Suud hanedanının, Katar rejiminin düşmesinden niye gocunacağı ise sorulması gereken asıl soru olarak kaldı. 

YORUM YAP