Kriz çıkaran F-35 savaş uçağının sırları çalınmış

Kriz çıkaran F-35 savaş uçağının sırları çalınmış
07.08.2018 00:07:18

Son bir yıldır Amerika ile yoğun bir çatışma içinde bulunan İngiltere'den manidar bir haber geldi

Daily mail gazetesi, Kraliyet Hava Kuvetleri'nde görevli olan bir kadın pilotun Tinder hesabının hacklendiğini ve F-35 ile ilgili çok önemli sırların karşı tarafın eline geçtiğini iddia etti.

İngiltere'nin kısa süre önce ABD'den satın aldığı F-35 Lightning II savaş uçaklarına ait gizli bilgilerin arkadaşlık uygulaması Tinder üzerinden bir hackerın eline geçtiği belirtildi. İngiliz Daily Mail haberine göre kimliği belirsiz bir hacker, Tinder'da İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri'nde (RAF) görevli bir kadın pilotla tanıştı ve hesabını hackledi. Bu hesap üzerinden diğer İngiliz pilotlarla iletişim kuran hacker, F-35'ler hakkındaki gizli bilgileri ele geçirdi.

Daily Mail, kadın pilot hesabının hacklendiğini bildirse de F-35'lerle ilgili gizli bilgilerin sadece bir kısmı ifşa olduğunu aktardı. F-35'ler sahip olduğu özelliklerle diğer savaş uçaklarının oldukça önünde yer alıyor. 

Resmi makamlar olayı doğruladı

İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri, F-35'lere ilişkin bilgilerin üçüncü tarafların eline geçtiğini doğruladı.

İngiltere ve ABD, F-35 programı kapsamında 9 milyar poundluk anlaşma yapmıştı.

Anlaşmada teslim edilmesi öngörülen toplam 135 F-35 uçağının ilk partisi olan 48 uçak, haziran ayında İngiltere'ye ulaşmıştı.

Konuyla ilgili diğer haberler:

Tüm dünya savaş alanı (3) : ABD'nin rahibi, Mısır'ın Mistralleri, İsrail'in F-35'i ve Türkiye'nin uçak gemisi

 

 

YORUM YAP