Katar'ın işgalini Türkiye engelledi, şimdi ABD propagandası yapılıyor

Katar'ın işgalini Türkiye engelledi, şimdi ABD propagandası yapılıyor
02.08.2018 14:16:10

AKKALEMLER ÖZEL

BAE ile Suudi prenslerinin hamlesi ile komplo kurulan Katar'ı bu iki ülke işgale yeltenmişti.

Derhal devreye giren Türkiye, binlerce kişiden oluşan sivil giyimili bir ordu sevk ederek, işgal şeytanlığını geri püskürtmüş, ardından daha önce hazırlığı yapılan Türk askeri üsünü hayata geçirmişti.

Gelişmeler hem Katar'a kurulan komployu açığa çıkardı. Hem de Türkiye'nin güçlü ve etkili bir ülke olduğu gerçeğini.

Dahası bölgede artık Türkiyesiz kimsenin bir şey yapamayacağını herkes gördü.

Bu bölgede Türkiye'nin itibarını iyiçe artırdı. 

Türkiye'nin itibar artışı hem kukla Arap rejimlerini, hem de ABD ve İsrail'i rahatsız etti.

Bu yüzden de Türkiye'nin itibarını sarsmak için yalan haberler üretilmeye devam ediliyor. Daha da kötüsü Türk medyası yine bu rezalete destek çıkan haberleri hiç bir şerh düşmeden servis ediyor. Bu kadar bilinçsiz bir medya ile Türkiye nasıl yol alacak asıl mesele de bu.

İşte o rezil haberlerden biri:

ABD üssünü kuşatacaklardı! İki ülkeden işgal planı

Suudi Arabistan ve BAE'nin Katar ile yaşanan diplomatik krizin ilk günlerinde, Katar'a yönelik askeri müdahale için harekete geçtikleri ancak işgal planının eski ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson tarafından durdurulduğu iddia edildi. İddiaya göre bu olay, Tillerson'ın görevden alınmasında da etkili oldu.

eçtiğimiz yıl Haziran ayında Körfez ülkelerinin Katar ile tüm diplomatik bağlarını kestiği krize öncülük eden Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin krizin yaşandığı ilk günlerde Katar'a yönelik askeri operasyon planladıkları ancak eski ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson tarafından engellendikleri iddia edildi.

KATAR'IN BAŞKENTİNİ ELE GEÇİRECEKELRDİ

The Intercept'te Alex Emmons imzasıyla yayınlanan habere göre, askeri müdahale planı BAE'den de askeri destek alacak Suudi kara birlikleri sınırdan 100 kilometre kadar içeri ilerleyerek Katar'ın başkenti Doha'yı ele geçirmeyi de içeriyordu.

ABD ÜSSÜDE KUŞATILACAKTI

Askeri müdahale planının Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri veliaht prensleri tarafından yapıldığı belirtilirken, Katar Şeyhi Al Thani'ye yönelik saldırının da planladığı ifade edildi. The Intercept'in haberinde, Suudi birliklerinin ABD'nin Doha'da 10 bin Amerikan askerine ev sahipliği yapan El Udeyd Hava Üssü'nü sadece kuşatmayı planladığı bildirildi.

TİLLERSON PLANDAN VAZGEÇİRDİ

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin Katar'ı işgal planının, eski ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'a Katar istihbaratı tarafından iletildiği belirtildi. Ancak Tillerson'ın böyle bir operasyona girişilmemesi konusunda Suudi Arabistan Kralı Selman'ı aradığı, bunun üzerine ABD ile Suudi Arabistan'ın uzun süreli ilişkilerinin zarar görmemesi için Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın askeri müdahale planından vazgeçtiği öne sürüldü.

Haberde yer alan bir başka iddiaya göre, bu olay Tillerson'ın görevden alınmasında da kilit rol oynadı. Birleşik Arap Emirlikleri'nin olayın ardından Washington'da Tillerson aleyhinde lobi çalışmaları yaptığı iddia edildi.

YORUM YAP