Kaşıkçı'nın kanı Suud'u esir aldı

Kaşıkçı'nın kanı Suud'u esir aldı
05.12.2018 13:16:34

Katar'a hukuksuz bir şekilde abluka başlatan Suudi Arabistan, geri adım atıyor. Suudi Arabistan Kralı Selman, Katar Emiri Şeyh Al Sani'nin 39. Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Zirvesi'ne katılması için resmi davetiye gönderdi. Suudi gazeteci Kaşıkçı'nın cinayeti üzerine büyük tepki toplayan ve yalnızlaşan Suudi Arabistan'ın bu adımla kendine müttefik toplamaya çalıştığı yorumları yapıldı.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani'yi 39. Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Zirvesi'ne davet etti.

Katar resmi ajansı QNA'da yer alan habere göre, Kral Selman, 9 Aralık Pazar günü ülkesinde yapılacak 39. KİK Zirvesi'ne katılması için Katar Emiri Şeyh Temim'e resmi davetiye gönderdi.

Davetiyenin KİK Genel Sekreteri Abdullatif ez-Zeyyani tarafından Katar Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Sultan bin Saad el-Merihi'ye sunulduğu belirtildi.

Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), 5 Haziran 2017'de aldıkları ortak kararla Katar'la diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu. Gelişen süreçte bu ülkeler Katar'a karşı ekonomik ve siyasi abluka uygulamaya başlamıştı.

Katar'a abluka uygulayan 4 ülke, ilişkilerin düzeltilmesi için Doha yönetimine "İran ile ilişkilerin kesilmesi, Al Jazeera televizyonunun kapatılması" gibi şartların bulunduğu 13 maddelik bir talep listesi sunmuş, Katar ise uluslararası hukuka aykırı hiçbir talebin kabul edilmeyeceğini açıklamıştı.

YORUM YAP