Devlet Başkanının esareti sona erdi

Devlet Başkanının esareti sona erdi
29.11.2018 11:36:31

24 Ekim'de Geleceğe Yatırım Girişimi Konferansı'na katılmak için Suudi Arabistan'a giden Gabon Cumhurbaşkanı Ali Bongo'dan aradan bir ay geçmesine rağmen haber alınamıyordu. Beklenen açıklama Suudi Arabistan'dan geldi. Suudi Arabistan yönetimi, Gabon Cumhurbaşkanı Ali Bongo'nun ülkeden ayrıldığını duyurdu. Gelişmeler Bongo'nun zehirlenmiş olabileceğineişaret ediyor.

Suudi Arabistan yönetimi, Gabon Cumhurbaşkanı Ali Bongo'nun ülkeden ayrıldığını duyurdu. Suudi Arabistan haber ajansı SPA'da, ülkede tedavi gören Bongo'nun dün akşam, başkent Riyad'daki Kral Selman Hava Üssü'nü kullanarak ülkeden ayrıldığı haberi geçildi. Haberde Bongo'nun nereye gittiğiyle ilgili bilgi verilmedi.

Öte yandan Fas Dışişleri Bakanlığınca yapılan yazılı açıklamada, Bongo'nun kendi isteği üzerine ve doktorların görüşü alınarak iyileşme ve tıbbi rehabilitasyon sürecine başkent Rabat'taki bir hastanede devam edilmesine karar verildiği belirtildi.

Ali Bongo nerede?

Yaklaşık bir ay önce 'Çöl Davosu' olarak bilinen yatırım konferansı için Suudi Arabistan'a giden Gabon Cumhurbaşkanı Ali Bongo'dan hala haber alınamıyor. Riyad'da hastalanarak tedavi altına alındığı belirtilden Bongo'yla ilgili iddialar netlik kazanmış değil. Altın, uranyum ve elmas zengini Gabon'un liderinin kaçırılmış olabileceği öne sürülüyor.

Cumhurbaşkanı Bongo'nun eşi Sylvia Bongo, salı günü Facebook hesabından yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanı, ailesiyle istişare ederek, tedavisinin devamı için Fas Kralı Majesteleri 6. Muhammed'in davetini kabul etmeyi seçti." ifadelerini kullanmıştı.

Suudi Arabistan'da düzenlenen "Geleceğe Yatırım Girişimi Konferansı"na katılmak için Riyad'a gittiği 24 Ekim'den bu yana kameralar karşısına çıkmayan Bongo'nun öldüğü ya da felç geçirdiği iddia edilmişti.

Bongo'nun kaldırıldığı hastanede geçirdiği ameliyat sonrası suni komaya sokulduğu ortaya çıkmıştı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Ike Ngouoni, 11 Kasım'da yaptığı açıklamada, Bongo'nun iyileşmeye ve tüm fiziksel yetilerini geri kazanmaya başladığını duyurmuştu

YORUM YAP