Can Kemal Özer

“Bu kış darbe gelebilir, bu kış olmasa gelecek kış…”

08.10.2016 00:01:37

Mustafa Akyol'u bilirsiniz. Kendisi Al-Monitor adlı arıza sitenin yazarı. Proje olan sitede FETÖ ile irtibatını kaleme almış Mustafa. Yazısının hiçbir yerinde “FETÖ” ibaresine yer vermemiş. Aksine terör örgütünü hâlâ “cemaat” olarak tanımlıyor.

Kendisi de babası gibi bir liberal kalem. 15 Temmuz'dan önce fellik fellik dünyayı dolaşıyor ve Erdoğan'ın “diktatör”lüğünü anlatıyor. Bunlardan biri de Mayıs ayında Şehir Üniversitesi'nde gerçekleşti. Konferansın başlığı “Otokratikleşen Türkiye”

Gelin önce Mustafa'nın itiraflarını okuyalım:2000'lerin başında yolumun Türkiye'nin en faal ve en küreselleşmiş “İslamcı hareketi” olan Gülen cemaatiyle kesişmesi çok uzun sürmedi. İlk olarak Zaman gazetesinin editörüyle tanıştım, gazetede birkaç yorum yazım yayımlandı, hatta birkaç ay yorum sayfasında yorum editörü olarak çalıştım. (İslamcı hareketi ifadesine tırnağı Mustafa değil, biz koyduk)

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın yöneticileriyle de tanıştım. Bazı “dinler arası diyalog” etkinliklerinin düzenlenmesine yardım ettim. 2004'ün Türk gazeteci heyetiyle birlikte Gülen'in kendisiyle tanışma imkânı da buldum.

Ancak 2010'a geldiğimizde laik subaylar ve müttefikleri Ergenekon ve Balyoz davaları kapsamında tutuklandı. Bu tutuklamalarda aşırıya kaçıldığını hissedenlerden biri de bendim ve bunu, Star gazetesindeki köşemde defalarca dile getirdim. Beni halen sevseler de eleştirilerimden hoşnut olmadılar. Kısa süre sonra o dönem Gülen hareketine bağlı Kanaltürk televizyonundaki popüler “Ters Cephe” programındaki varlığıma son verildi.

2011'de Zaman'da bizzat Gülen tarafından kaleme alınmış bir yazıda “Haklı bir davada yanlış yöntemler kullanılmaz” ifadesini okumuştum. Bunun üzerine, Türkiye'deki bazı Gülencilerin fazla ileri gitmiş olup Gülen'in onları uyarıyor olabileceğini düşündüm. Yani konuya “hüsnü zanla” yaklaştım. 2011'de Gülencilerle ilişkimde yeni bir sayfa açıldı. Amerika'daki Gülenciler beni bir konferansa çağırdılar. 2012 ve 2013'te, Gülencilerin Amerika'da düzenlediği pek çok etkinliğe konuşmacı olarak katıldım ve bolca kitap imzaladım.

Aralık 2013'teki yolsuzluk soruşturmaları geldi. İki taraf da bu süreçte karşı tarafın çirkin yüzünün ifşa olduğunu düşünüyordu. Bense iki tarafın da ifşa olduğunu düşündüm. 10 yıl önce beni Pensilvanya'da Gülen'le tanıştıran Hüseyin Gülerce Haziran 2014'te bana Gülen'in “her şeyi kontrol ettiğini” söyleyecekti.

Bir şeyi İTİRAF etmem gerek: Darbe girişimini öngöremedim…”

Mustafa işte burada dur. Çünkü 6 Mart 2016, saat 22:40'da attığın tivitle doğru söylemediğini kendin ispat ediyorsun. Al sana delili:

darbe-mustafa-akyol

Ne demişsin Mustafa: Bu kış darbe gelebilir. Bu kış olmasa gelecek kış” Şimdi ne diyorsun “Darbe girişimini öngöremedim Yalan söylüyorsun be Mustafa hem de düpedüz.

twitter-Ebola-mustafa-akyol

Mustafa, 12 Ekim 2014'teki TRT Haber konuşmamın resmini çekip twit atan Blomberg çalışanı “dostun” Yahudi L. Fishman'dan alıp, “Ne cevherler var ülkemizde” diye yazmıştın ya, asıl cevher sendeymiş be Mustafa!

‘Hatırlamadım' falan deme, 2000'ini hatırlayan 2014'de 2016'daki twiti de bal gibi hatırlar.twitter-mustafa-akyol

Mustafa neden twitter hesabından 18 Temmuz'dan geriye gidilemiyor? Herkese ulaşılırken senin hesap tıkanıyor neden acaba? Twitter, “18 Temmuz'dan yukarı marş marş” diyor senin hesapta. Aşağıda sakıncalı bir şey mi var ki? Ama arşivlere engel olmaz bilmez misin Mustafa.

Söz yine Mustafa'nın. Buyur Mustafa: “Hissiyatım, Gülencilerin bir dönem çok güçlendikleri ve bu gücü çok korkunç biçimde kullandıkları, ama artık güçten düştükleri, hatta Erdoğan'ın intikam duygusu yüzünden artık mazlum durumuna geldikleri yönündeydi.

Darbe gecesinden üç hafta önce şöyle yazmıştım: “Gülen hareketinin kilit devlet kurumlarındaki gizli örgütlenmesi Türkiye için gerçek bir sorundu, ama iktidarın cadı avı artık daha büyük bir sorun.

Gülencilerin iktidarı kanlı bir darbeyle ele geçirmeye çalışacak kadar gözlerinin döneceğini ve bunun Türkiye'deki diğer tüm siyasi sorunları gölgede bırakacağını tahmin edememiştim.”

Yaz Mustafa yaz hayli heyecanlı oluyor.

Kalem yine sende Mustafa buyur: “Eğer cemaatin içindeki iyi kalpli ve masum insanlar, Gülenizmi geride bırakabilirlerse, hayatlarında yeni bir sayfa açabilirler. Nitekim hareket içindeki bazı açık fikirli insanların hâlihazırda cemaat zihniyetindeki “mutlakçılık, ütopyacılık, bireyin kaybolması ve seçilmişlik”e karşı bir öz eleştiri içinde oldukları görülüyor. Bu vicdan muhasebesi desteklenmeli, pişman olan insanlara “çıkış” imkânı verilmeli.”

Başka bir arzun varsa bir twit mesafedeyiz, babanın patronun Atlas'ını matlasını filanı filanı sponsor edip Bosna'mıza kadar gitmene gerek yok. Biz seni izliyoruz Mustafa!

Ama unutma tövbe kapısı 15 Temmuz saat 21'de kapandı be Mustafa!

Vicdan muhasebesi, pişmanlık defteri o gün dürüldü be Mustafa!

Söyle sizinkilere; 15 Temmuz, 21:00 sonrasına "Firavun tövbesi" denilir be Mustafa!

Ortada bir cadı avı falan yok, aksine adı avı mevsimi bitti be Mustafa!

------------ *  ------------

HAZIRLANIN YENİ BİR EMİN ÇÖLAŞAN DOĞMAK ÜZERE

Fehmi Koru hazretleri şöyle buyurmuş: “Fransa'da OHAL işten atmaya, kitlesel tutuklamaya, mala el koymaya ve kayyıma izin vermiyor” Bu doğru ama Fehmi Koru'nun takvimi henüz 16 Aralık 2013'de kalmış. Zira henüz o tarihte 17/25 Aralık olmamış, 15 Temmuz 2016 yaşanmamıştı. İnsan şu kubbede hoş bir seda bırakmalı ama olmuyor işte. Ayrıca bir Harvardlı her zaman Harvardlıdır. Başka sözüm yok.

 

AKYOL HESABINDAN ŞU "KAPSAMLI" AÇIKLAMAYI YAYINLAMIŞ

Akyoldan-kisacik-cevap

 1. Bilâl AFŞAR Bilâl AFŞAR

  (öncekinden devam)Peşinen ifade etmeliyim ki, bir Müslüman olarak, bu tip adamları müdafaa eden/edecek olan biri değilim.Bütün bunları yazmamın sebebi, her ne kadar karşımızdaki kişi bozuk olsa da, birer Müslüman olarak, hakkın/doğrunun yanında yer almamız gerektiğine olan inancımdır. İhtirâmâtımı sunarım.

 2. Bilâl AFŞAR Bilâl AFŞAR

  (öncekinden devam)Peşinen ifade etmeliyim ki, bir Müslüman olarak, bu tip adamları müdafaa eden/edecek olan biri değilim.Bütün bunları yazmamın sebebi, her ne kadar karşımızdaki kişi bozuk olsa da, birer Müslüman olarak, hakkın/doğrunun yanında yer almamız gerektiğine olan inancımdır. İhtirâmâtımı sunarım.

 3. Bilal AFŞAR Bilal AFŞAR

  Kemâl Hocam, muhtemelen twitter hesabının geçmişine erişim sıkıntısı, kullandığınız cihaz ya da twitter'ın sistemi ile alâkalıdır. Zira android uygulaması üzerinden bakınca hemen hemen eylül ayının başına kadar yükledi. Ancak Windows 10 üzerinde, twitter uygulaması ile bakınca 2016 başına kadar görüntüleme imkânı buldum. Muhtemelen daha fazla geçmişi de yükleyebilirdi ama kontrol etmek için bunun yeterli olduğu kanâatindeyim. Doğrudan internet tarayıcısı üzerinden bakınca da, 23 temmuza kadar görüntüleyebildim. Daha fazla geçmişe gitmedi.(devamı sonraki mesajda)

 4. kulak_kuscu kulak_kuscu

  Sayın Özer.Yazarlarınizdan kadir mısıroğlu denilen zatın internette 'keşke istiklâl harbinı yunanlılar kazansaydi ' dediği konuşmalar yayınlanıyor. Bu zatın yazılarının sizin gibi değerli kişilerin yazilarinin yanında yer almasından hicap duyuyorum. Lütfen kendisine gereken yaptırımı uygulayın. Saygılar.

YORUM YAP